Vilda blommor, Storbritannien och Europa: sorterade efter vanliga namn

Eryngium maritimum - Sea Holly Epipactis atrorubens - Mörkröd Helleborine Ophrys lutea - Yellow Ophrys - Yellow Bee Orchid Melampyrum arvense - Fältskovete Iris lutescens Dracunculus vulgaris - vanlig drakens arum Narcissus elegans

Bilder, identifiering och livsmiljöer till 650 vildblommar i Storbritannien och Europa. Bildgallerier av växtfamiljer inklusive 150 vilda orkidéer. Se också orkidéernas natur och biologi, systematik och taxonomi, bevarandebeteckningar och vård av orkidéer som husväxter.

Artindex - sortera efter:> Vetenskapliga namn> Vanliga namn> Botaniska familjer> Dominant Color

Crassulaceae
A till Z med vetenskapliga namn A till Z med vanliga namn A till Z av botaniska familjer efter färg
Smyrnium olusatrum Alexanders Apiaceae 2
Linaria algarviana Algarve Toadflax Plantaginaceae 5
Allium subvillosum Allium subvillosum Amaryllidaceae 2
Prunus dulcis Mandel Rosaceae 4
Clematis alpina Alpin Clematis Ranunculaceae 6
Minuartia obtusiloba Alpint sandurt Caryophyllaceae 2
Scilla bifolia Alpine Squill Asparagaceae 6
Orobanche amethystea Amethyst Broomrape Orobanchaceae 7
Persicaria amfibier Amfibisk bistort Polygonaceae 4
Orchis anatolica Anatolisk orkidé Orchidaceae 5
Andryala integrifolia Andryala Asteraceae 3
Anemone heldreichii Anemone heldreichii Ranunculaceae 2
Polygonatum odoratum Vinklad Salomons tätning Asparagaceae 2
Consolida ambigua Årlig Larkspur Ranunculaceae 6
Solanum linnaeanum Sodoms äpple Solanaceae 5
Aquilegia vulgaris Aquilegia Ranunculaceae 6
Aristolochia paucinervis Aristolochia longa Aristolochiaceae 7
Balsamorhiza sagitata Arrowleaf Balsamroot Asteraceae 3
Astragalus lusitanicus Astragalus lusitanicus Fabaceae 2
Astragalus tragacantha subsp. vicentinus Astragalus tragacantha Fabaceae 2
Aubretia deltoidea Aubrieta Brassicaceae 5
Colchicum Autumnale Höstkrokus Colchicaceae 5
Spiranthes spiralis Autumn Lady's Tresses Orchidaceae 2
Acis Autumnalis Höstens snöflinga Amaryllidaceae 2
Scilla Autumnalis Autumn Squill Asparagaceae 5
Gynandriris sisyrinchium Barbary Nut Iridaceae 6
Potentilla sterilis Karg jordgubbe Rosaceae 2
Melittis melissophyllum Bastard Balm Lamiaceae 5
Linum narbonense Vacker lin Linaceae 6
Ophrys apifera Bee Orchid Orchidaceae 7
Ophrys apifera x Ophrys insectifera Bee Orchid x Fly Orchid Orchidaceae 7
Erica cinerea Bell Heather Ericaceae 5
Bellardia trixago Bellardia Orobanchaceae 3
Bellardia trixago Bellardia Orobanchaceae 5
Oxalis Pes-capre Bermuda Buttercup Oxalidaceae 3
Ophrys bertolonii Bertolonis biorkidé Orchidaceae 5
Stachys officinalis Betony Lamiaceae 5
Primula farinosa Bird's-eye Primrose Primulaceae 3
Lotus corniculatus Birdsfoot Trefoil Fabaceae 3
Neottia nidus-avis Bird's-nest Orchid Orchidaceae 7
Ophrys episcopalis Bishop's Ophrys Orchidaceae 7
Sedum tunnland Bitande Stonecrop Crassulaceae 3
Lupinus micranthus Bitter Blue Lupin Fabaceae 6
Solanum dulcamara Bittersöt Solanaceae 5
Ferraria crispa Svart flagga Iridaceae 7
Medicago lupulina Svart Medick Fabaceae 3
Gymnadenia nigra subsp. rhellicani Black Vanilla Orchid Orchidaceae 5
Silene vulgaris Blåsan Campion Caryophyllaceae 2
Tripodion tetraphyllum Blåsan Vetch Fabaceae 3
Gaillardia aristata Filtblomma Asteraceae 3
Geranium sanguineum Bloody Crane's-bill Geraniaceae 5
Cynoglossum creticum Blue Hound's Tongue Boraginaceae 6
Lactuca perennis Blå sallad Asteraceae 6
Hyacinthoides non-scripta Blåklocka Asparagaceae 6
Platanthera obtusata Trubbig-orkidé Orchidaceae 2
Narthecium ossifragum Bog Asphodel Nartheciaceae 3
Myrica storm Bog Myrtle Myricaceae 4
Hammarbya paludosa Bog Orchid Orchidaceae 1
Anagallis tenella Bog Pimpernel Primulaceae 5
Andromeda porifolia Bog Rosemary Ericaceae 5
Menyanthes trifoliata Bogbean Menyanthaceae 2
Orchis mascula subsp . speciosa Bohemian Early Purple-orchid Orchidaceae 5
Borago officinalis Borage Boraginaceae 1
Bougainvillea glabra Bougainvillea Nyctaginaceae 5
Sparganium erectum Grenad Bur-reed Sparganiaceae 1
Lathyrus latifolius Bredbladig evig ärta Fabaceae 5
Epipactis helleborine Bredbladad Helleborine Orchidaceae 1
Epipactis helleborine var. albifolia Bredbladad Helleborine Orchidaceae 2
Epipactis helleborine var. purpurea Bredbladad Helleborine Orchidaceae 5
Epipactis helleborine var. viridiflora Bredbladad Helleborine Orchidaceae 1
Dactylorhiza majalis Bredbladig Marsh-orkidé Orchidaceae 5
Potamogeton natans Bredbladig Pondweed Potamogetonaceae 1
Veronica beccabunga Brooklime Plantaginaceae 6
Anacamptis coriophora Bug Orchid Orchidaceae 4
Anacamptis coriopohora subsp. fragrans Bug Orchid Orchidaceae 5
Ajuga reptans Bugle Lamiaceae 5
Typha latifolia Bulrush (Great reedmace) Typhaceae 7
Ophrys bombyliflora Humla Orchid Orchidaceae 7
Rosa pimpinellifolia Burnet Rose Rosaceae 4
Aethionema saxatile Bränd Candytuft Brassicaceae 2
Neotinea ustulata Bränd spets orkidé Orchidaceae 5
Lupinus arboreus Bush Lupin Fabaceae 3
Petasites hybridus Butterbur Asteraceae 5
Ranunculus acris Smörblomma Ranunculaceae 3
Pinguicula vulgaris Butterwort Lentibulariaceae 5
Cotula coronopifolia Buttonweed Asteraceae 3
Elodea canadensis Kanadensiska Pondweed Hydrocharitaceae 1
Carlina vulgaris Carline Thistle Asteraceae 7
Orobanche crenata Nejlika-doftande kvast Orobanchaceae 2
Lilium carniolicum Carnic Lily Liliaceae 4
Nepeta tuberosa Kattmynta (Nepeta tuberosa) Lamiaceae 6
Centaurea pullata Centaurea pullata Asteraceae 5
Gymnadenia conopsea Krita doftande orkidé Orchidaceae 5
Chamorchis alpina Chamorchis alpina Orchidaceae 1
Anacamptis morio subsp. champagneuxii Champagne orkidé Orchidaceae 5
Cichorium intybus Cikoria Asteraceae 6
Cistanche phelypaea Cistanche Orobanchaceae 3
Galium aparine Cleavers Rubiaceae 2
Paeonia clusii Clusius's Peony Paeoniaceae 5
Aquilegia caerulea Colorado Blue Columbine Ranunculaceae 6
Tussilago farfara Tussilago Asteraceae 3
Asphodelus aestivus Vanlig asfodell Xanthorrhoeaceae 2
Camassia quamash Vanliga blåa camas Asparagaceae 6
Orobanche minor Vanlig kvast Orobanchaceae 7
Hypochaeris radicata Vanlig Catsear Asteraceae 3
Centaurium erythraea Vanlig Centaury Gentianacea 5
Symphytum officinale Vanlig Comfrey Boraginaceae 5
Eriophorum angustifolium Vanligt bomullsgräs Cyperaceae 2
Melampyrum pratense Vanlig ko-vete Orobanchaceae 3
Cuscuta epithymum Vanlig Dodder Cuscutaceae 4
Viola riviniana Vanlig hundvoilet Violaceae 5
Dracunculus vulgaris Gemensam Dragon Arum Araceae 7
Lemna minor Vanlig anka Lemnaceae 1
Scrophularia nodosa Vanlig Figwort Scrophulariaceae 1
Pulicaria dysenterica Vanlig Fleabane Asteraceae 3
Lithospermum officinale Vanlig Gromwell Boraginaceae 2
Galeopsis tetrahit Vanlig Hampnettle Lamiaceae 5
Centaurea nigra Vanlig knapweed Asteraceae 5
Malva sylvestris Vanlig malva Malvaceae 5
Senecio jacobaea Vanlig Ragwort Asteraceae 3
Cochlearia officinalis Vanligt skörbjugggräs Brassicaceae 2
Polygonatum multiflorum Vanlig Salomons säl Asparagaceae 2
Rumex acetosa Vanlig sorrel Polygonaceae 7
Dactylorhiza fuchsii Vanlig prickig-orkidé Orchidaceae 5
Dactylorhiza fuchsii var. rhodochila Vanlig prickig-orkidé Orchidaceae 5
Linaria vulgaris Vanlig Toadflax Plantaginaceae 3
Neottia ovata Vanligt Twayblade Orchidaceae 1
Valeriana officinalis Vanlig valerian Caprifoliaceae 5
Vicia sativa Vanlig Vetch Fabaceae 5
Ratibida columnifera Coneflower Asteraceae 4
Neotinea conica Konisk orkidé Orchidaceae 5
Neotinea tridentata subsp . conica Konisk orkidé Orchidaceae 5
Kardamin bulbifera Coralroot Brassicaceae 5
Corallorhiza trifida Coralroot Orchid Orchidaceae 1
Centaurea cyanus Blåklint Asteraceae 6
Eriophorum vaginatum Bomullsgräs (Bog Cotton) Cyperaceae 2
Anthriscus sylvestris Hundkäx Apiaceae 2
Primula veris Korslip Primulaceae 3
Ranunculus repens Krypande smörblomma Ranunculaceae 3
Potentilla reptans Krypande cinquefoil Rosaceae 3
Lysimachia nummularia Krypande Jenny Primulaceae 3
Goodyera repens Creeping Lady's-tresses Orchidaceae 2
Cirsium arvense Krypande tistel Asteraceae 5
Melampyrum cristatum Crested Ko-vete Orobanchaceae 5
Arum creticum Kretensiska Arum Araceae 3
Aristolochia cretica Kretensisk födelsevort Aristolochiaceae 7
Ophrys cretica Kretensiska Ophrys Orchidaceae 7
Phlomis cretica Kretensisk phlomis Lamiaceae 3
Cyclamen creticum Kretensiska såbröd Primulaceae 2
Tulipa cretica Kretensisk tulpan Liliaceae 5
Scorzonera cretica Kretens hugggräs Asteraceae 3
Erica tetralix Korsbladig Heath Ericaceae 5
Anemone coronaria Crown Anemone Ranunculaceae 4
Glebionys coronaria Crown Daisy Asteraceae 3
Cardamin pratensis Gökblomma Brassicaceae 5
Geranium dissectum Klippblad kranfågel Geraniaceae 5
Prunella laciniata Cut-leaved Självläkning Lamiaceae 2
Ophrys kotschyi Cypern Bi Orchid Orchidaceae 7
Cytinus hypocistis Cytinus hypocistus Rafflesiaceae 3
Cytinus ruber Cytinus ruber Rafflesiaceae 4
Dactylorhiza maculata subsp. ericetorum Dactylorhiza maculata subsp. ericetorum Orchidaceae 5
Dactylorhiza saccifera Dactylorhiza saccifera Orchidaceae 5
Dactylorhiza xgrandis Dactylorhiza xgrandis Orchidaceae 5
Narcissus pseudonarcissus Påsklilja Amaryllidaceae 3
Bellis perennis Daisy Asteraceae 2
Taraxacum officinale Maskros Asteraceae 3
Ophrys sphegodes subsp . passionis Dark Ophrys Orchidaceae 7
Epipactis atrorubens Mörkröd Helleborine Orchidaceae 4
Atropa belladonna Dödlig nattskugga Solanaceae 5
Neotinea maculata Tätblommig orkidé Orchidaceae 5
Orchis intacta Tätblommig orkidé Orchidaceae 2
Succisa pratensis Devilsbit Scabious Dipsacaceae 6
Digitalis lanata Digitalis lanata Plantaginaceae 7
Dipcadi serotinum Dipcadi Liliaceae 7
Rosa canina Hund ros Rosaceae 5
Mercurialis perennis Hundens kvicksilver Euphorbiaceae 1
Erica ciliaris Dorset Heath Ericaceae 5
Filipendula vulgaris Dropwort Rosaceae 2
Epipactis dunensis Dune Helleborine Orchidaceae 1
Viola tricolor subsp . curtisii Dune Pansy Violaceae 5
Geranium phaeum Dusky Crane's-bill Geraniaceae 5
Aristolochia baetica Holländarens rör Aristolochiaceae 7
Convolvulus tricolor Dvärgkonvolvulus Convolvulaceae 6
Phlomis lanata Dvärg Jerusalem Sage Lamiaceae 3
Malva multiflora Dwarf Tree Mallow Malvaceae 5
Viola reichenbachiana Early Dog Voilet Violaceae 5
Myosotis ramosissima Tidig glöm-mig-inte Boraginaceae 6
Dactylorhiza incarnata subsp. inkarnata Early Marsh-orkidé Orchidaceae 5
Dactylorhiza incarnata subsp. coccinea Early Marsh-orkidé Orchidaceae 5
Dactylorhiza incarnata subsp. orchroleuca Early Marsh-orkidé Orchidaceae 2
Dactylorhiza incarnata subsp. pulchella Early Marsh-orkidé Orchidaceae 5
Ophrys sphegodes Early Spider Orchid Orchidaceae 7
Orchis mascula Tidig-lila orkidé Orchidaceae 5
Serapias orientalis Eastern Tongue Orchid Orchidaceae 4
Dactylorhiza sambucina Äldreblommig orkidé Orchidaceae 3
Inula helenium Elecampane Asteraceae 3
Anticlea elegans Eleganta Death Camas Melanthiaceae 2
Pedicularis groenlandica Elefanthuvud Orobanchaceae 5
Circaea lutetiana Enchanter's Nightshade Onagraceae 2
Sedum anglicum Engelska Stonecrop 4
Epipactis lusitanica Epipactis lusitanica Orchidaceae 1
Epipactis microphylla Epipactis microphylla Orchidaceae 1
Epipactis neerlandica Epipactis neerlandica Orchidaceae 1
Epipactis tremolsii Epipactis tremolsii Orchidaceae 1
Erica multiflora Erica multiflora Ericaceae 5
Tolpis barbata Europeiskt paraply Milkwort Asteraceae 3
Oenothera biennis Nattljus Onograceae 3
Euphrasia officinalis Eyebright Lamiaceae 2
Calypso bulbosa Fairy Slipper Orchidaceae 5
Anacamptis collina Fläktarmad orkidé Orchidaceae 4
Anacamptis collina Orkidé med fläkt Orchidaceae 5
Fedia cornucopiae Fedia Valerianaceae 5
Liparis loeselii Fen Orchid Orchidaceae 1
Foeniculum vulgare Fänkål Apiaceae 3
Tanacetum parthenium Feverfew Asteraceae 3
Dodecatheon pulchellum Fåblommiga Shooting Star Primulaceae 5
Convolvulus arvensis Bindweed Convolvulaceae 2
Melampyrum arvense Fältko-vete Orobanchaceae 5
Myosotis arvensis Fält Glöm-mig-inte Boraginaceae 6
Gladiolus italicus Fält Gladiolus Iridaceae 5
Papaver rhoeas Fältvallmo Papaveraceae 4
Knautia arvensis Fält Scabious Dipsacaceae 6
Stachys arvensis Fältskada Lamiaceae 5
Butomus umbellatus Blommande rusa Butomaceae 5
Ophrys insectifera Fly Orchid Orchidaceae 7
Orchis quadripunctata Fyra fläckig orkidé Orchidaceae 5
Pilosella aurantiaca Fox och Cubs Asteraceae 4
Digitalis purpurea Foxglove Plantaginaceae 5
Lavandula stoechas Fransk lavendel Lamiaceae 5
Arisarum simorrhinum Friar's Cowl Araceae 7
Dianthus superbuss Randig rosa Caryophyllaceae 5
Ruta chalepensis Randig Rue Rutaceae 3
Nymphoides peltata Randig näckros Menyanthaceae 3
Fritillaria lusitanica Fritillaria lusitanica Liliaceae 5
Fritillaria meleagris Fritillaria meleagris Liliaceae 5
Dactylorhiza viridis Frog Orchid Orchidaceae 4
Gennaria diphylla Gennaria diphylla Orchidaceae 2
Veronica Chamaedrys Germander Speedwell Plantaginaceae 6
Epipogium aphyllum Ghost Orchid Orchidaceae 5
Heracleum mantegazzianum Jätte Hogweed Apiaceae 2
Himantoglossum robertianum Jätte orkidé Orchidaceae 5
Trollius europaeus Globblomma Ranunculaceae 3
Onosma erectum Gyllene droppe Boraginaceae 3
Onosma graecum Gyllene droppe Boraginaceae 3
Onosma taurica Golden Drop Boraginaceae 7
Chrysosplenium oppositifolium Golden Saxifrage Saxifragaceae 1
Solidago virgaurea Gullris Asteraceae 3
Muscari neglectum Druvhyacint Asparagaceae 6
Parnassia palustris Gräs av Parnassus Celastraceae 2
Sanguisorba officinalis Stor Burnet Rosaceae 4
Astrantia major Bra Masterwort Apiaceae 5
Thalictrum aquilegifolium Stor äng Rue Ranunculaceae 2
Verbascum thapsus Stor Mullein Scrophulariaceae 3
Epilobium hirsutum Stor Willowherb Onagraceae 5
Utricularia vulgaris Större urinblåsan Lentibulariaceae 3
Lotus pedunculatus Greater Birdsfoot Trefoil Fabaceae 3
Platanthera klorantha Större fjäril-orkidé Orchidaceae 2
Chelidonium majus Större Celandine Papaveraceae 3
Centaurea scabiosa Större Knapweed Asteraceae 5
Ranunculus lingua Större spjut Ranunculaceae 3
Stellaria holostea Större söm Caryophyllaceae 2
Ophrys sphegodes subsp . spruneri Grecian Spider Orchid Orchidaceae 7
Euphorbia acanthothamnos Grekisk Spiny Spurge Euphorbiaceae 2
Pentaglottis sempervivens Green Alkanet Boraginaceae 6
Platanthera huronensis Green Bog Orchid Orchidaceae 2
Frasera speciosa Grön gentian Gentianaceae 2
Helleborus viridis Green Hellebore Ranunculaceae 1
Epipactis phyllanthes Grönblommig Helleborine Orchidaceae 1
Epipactis phyllanthes var . cambrensis Grönblommig Helleborine Orchidaceae 1
Epipactis phyllanthes var . vectensis Grönblommig Helleborine Orchidaceae 1
Anacamptis morio Grönvingad orkidé Orchidaceae 5
Cistus albidus Gråbladad Cistus Cistaceae 5
Aegopodium podagraria Ground Elder Apiaceae 2
Glechoma hederacea Mark-murgröna Lamiaceae 6
Senecio vulgaris Korsört Asteraceae 3
Cistus ladanifer Tuggummi Cistus Cistaceae 2
Gymnadenia frivaldii Gymnadenia frivaldii Orchidaceae 5
Gymnadenia odoratissima Gymnadenia odoratissima Orchidaceae 5
Haquetia epipactis Haquetia Apiaceae 1
Campanula rotundifolia Blåklocka Campanulaceae 6
Dactylorhiza cordigera Hjärtblommig träsk-orkidé Orchidaceae 5
Serapias cordigera Hjärtblommiga Serapias Orchidaceae 4
Galium saxatile Heath Bedstraw Rubiaceae 2
Gymnadenia borealis Heath Fragrant Orchid Orchidaceae 5
Lobelia urens Heath Lobelia Campanulaceae 6
Dactylorhiza maculata Heath Spotted-orchid Orchidaceae 5
Calluna vulgaris Heather - Ling Ericaceae 5
Dactylorhiza ebudensis Hebridisk träsk-orkidé Orchidaceae 5
Galium mollugo Hedge Bedstraw Rubiaceae 2
Calystegia sepium Hedge Bindweed Convolvulaceae 2
Stachys sylvatica Hedge Woundwort Lamiaceae 5
Helichrysum stoechas Helichrysum stoechas Asteraceae 3
Conium maculatum Odört Apiaceae 2
Oenanthe crocata Hemlock vatten droppe Apiaceae 2
Eupatorium cannabinum Hampa Agrimon Asteraceae 5
Orobanche ramosa Hampa Broomrape Orobanchaceae 6
Hyoscyamus niger Bolmört Solanaceae 7
Paris quadrifolia Ört Paris Melanthiaceae 1
Geranium robertianum Ört Robert Geraniaceae 5
Impatiens grandulifera Himalaya balsam Balsaminaceae 5
Heracleum sphondylium Hogweed Apiaceae 2
Asphodelus fistulosus Hålstammad asfodell Xanthorrhoeaceae 2
Anacamptis sancta Holy Orchid Orchidaceae 5
Lunaria annua Ärlighet Brassicaceae 5
Lonicera periclymenum Kaprifol Caprifoliaceae 3
Cerinthe major Honeywort - grädde Boraginaceae 3
Cerinthe major Honeywort - lila Boraginaceae 5
Carpobrutus edulis Hottentot Fig - lila Aizoaceae 5
Carpobrutus edulis Hottentot fikon - gul Aizoaceae 3
Melampyrum scardicum Ungerska ko-vete Orobanchaceae 5
Hypericum olympicum Hypericum olympicum Hypericaceae 3
Onopordum illyricum Illyrian Scotch Thistle Asteraceae 6
Iris albicans Iris albicans Iridaceae 2
Iris foetidissima Iris foetidissima Iridaceae 5
Iris lutescens Iris lutescens Iridaceae 3
Iris pseudopumila Iris pseudopumila Iridaceae 3
Iris reichenbachii Iris reichenbachii Iridaceae 3
Spiranthes romanzoffiana Irish Lady's Tresses Orchidaceae 2
Dactylorhiza majalis var. kerrryensis Irish Marsh-orchid Orchidaceae 5
Wahlenbergia hederacea Ivy-leaved Bellflower Campanulaceae 5
Ranunculus hederaceus Ivy-leaved Crowfoot Ranunculaceae 2
Cymbalaria muralis Ivy-leaved Toadflax Plantaginaceae 5
Alliaria petiolata Jack-by-the-Hedge Brassicaceae 2
Fallopia japonica Japansk Knotweed Polygonaceae 2
Phlomis fruticosa Jerusalem Sage Lamiaceae 3
Anthyllis vulneraria Getväppling Fabaceae 3
Rhodiola rosea King's Crown Crassulaceae 4
Orobanche elatior Knapweed Broomrape Orobanchaceae 7
Himantoglossum comperianum Kompers orkidé Orchidaceae 5
Orchis purpurea Lady Orchid Orchidaceae 5
Galium verum Lady's Bedstraw Rubiaceae 3
Alchemilla vulgaris Lady's Mantle Rosaceae 1
Cypripedium calceolus Lady's Slipper Orchid Orchidaceae 3
Calystegia silvatica Stor bindväv Convolvulaceae 2
Anchusa azurea Stor blå Alkanet Boraginaceae 6
Arum italicum Stor gökpint Araceae 2
Euphorbia characias Stor medelhavsspurge Euphorbiaceae 2
Digitalis grandiflora Stor gul rävhandske Plantaginaceae 3
Ophrys fuciflora Sen spindel-orkidé Orchidaceae 7
Anacamptis laxiflora Laxblommig orkidé Orchidaceae 5
Dactylorhiza incarnata subsp. cruenta Leopard Orchid Orchidaceae 5
Doronicum columnae Leopard's Bane Asteraceae 3
Arctium minus Mindre kardborre Asteraceae 5
Platanthera bifolia Mindre fjäril-orkidé Orchidaceae 2
Ranunculus ficaria Svalört Ranunculaceae 3
Vinca minor Mindre periwinkle Apocynaceae 6
Misopates orontium Mindre Snapdragon Plantaginaceae 5
Ranunculus flammula Lesser Spearwort Ranunculaceae 3
Stellaria graminea Mindre Stitchwort Caryophyllaceae 2
Neottia cordata Lesser Twayblade Orchidaceae 7
Baldellia ranunculoides Mindre vatten-groblad Alismataceae 5
Epipactis sancta Lindisfarne Helleborine Orchidaceae 2
Himantoglossum hircinum Ödla orkidé Orchidaceae 1
Serapias vomeracea Long-lipped Tongue Orchid Orchidaceae 4
Anacamptis morio subsp . longicornu Långspurad orkidé Orchidaceae 5
Arum maculatum Lords and Ladies Araceae 1
Pedicularis sylvatica Lousewort Orobanchaceae 5
Ophrys speculum subsp . lusitanica Lusitanica orkidé Orchidaceae 7
Dianthus deltoides Maiden Pink Caryophyllaceae 5
Malcolmia flexuosa Malcolmia flexuosa Brassicaceae 5
Cynomorium coccineum Maltesisk svamp Cynomoriaceae 7
Orchis anthropophora Man Orchid Orchidaceae 5
Mandragora Autumnalis Alruna Solanaceae 5
Leucanthemum vulgare Marguerites Asteraceae 2
Galium palustre Marsh Bedstraw Rubiaceae 2
Comarum palustre Marsh Cinquefoil Rosaceae 5
Gymnadenia densiflora Marsh Fragrant Orchid Orchidaceae 5
Epipactis palustris Marsh Helleborine Orchidaceae 2
Pedicularis palustris Marsh Lousewort Orobanchaceae 5
Althaea officinalis Marsh Mallow Malvaceae 5
Senecio aquaticus Marsh Ragwort Asteraceae 3
Hypericum eloder Marsh johannesört Hypericaceae 3
Valeriana dioica Marsh Valerian Caprifoliaceae 5
Epilobium palustre Marsh Willowherb Onagraceae 5
Stachys palustris Marsh Woundwort Lamiaceae 5
Caltha palustris Marsh-ringblomma Ranunculaceae 3
Lilium martagon Martagon Lily Liliaceae 5
Geranium pratense Ängkranfågel Geraniaceae 6
Cirsium dissectum Ängtistel Asteraceae 5
Lathyrus pratensis Äng Vetchling Fabaceae 3
Filipendula ulmaria Älggräs Rosaceae 2
Orchis militaris Militär orkidé Orchidaceae 5
Polygala vulgaris Jungfrulin Polygalaceae 6
Neotinea lactea Milky Orchid Orchidaceae 5
Orchis lactea Milky Orchid Orchidaceae 5
Ophrys speculum Mirror Orchid Orchidaceae 7
Misopates calycinum Misopates calycinum Plantaginaceae 5
Mimulus guttatus Apa blomma Phrymaceae 3
Orchis simia Monkey Orchid Orchidaceae 5
Silene acaulis Moss Campion Caryophyllaceae 5
Arum ideum Mountain Arum Araceae 2
Dryas octopetala Mountain Avens Rosaceae 2
Antennaria dioica Bergets eviga Asteraceae 2
Gentiana parryi Mountain Gentian Gentianaceae 6
Pilosella officinarum Mus-örat Hawkweed Asteraceae 3
Malva moschata Musk Mallow Malvaceae 5
Herminium monorchis Musk Orchid Orchidaceae 1
Orchis italica Naken man orkidé Orchidaceae 1
Narcissus calcicola Narcissus calcicola Amaryllidaceae 3
Narcissus elegans Narcissus elegans Amaryllidaceae 2
Narcissus serotinus Narcissus serotinus Amaryllidaceae 2
Echium angustifolium Smalbladig Bugloss Boraginaceae 6
Lupinus angustifolius Smalbladig lupin Fabaceae 6
Dactylorhiza traunsteinerioides Smalbladet träskorchidé Orchidaceae 5
Epipactis leptochila Smal-lipped Helleborine Orchidaceae 1
Umbilicus rupestris Navelwort Crassulaceae 1
Campanula trachelium Nässleaved klockblomma Campanulaceae 6
Lapsana communis Nipplewort Asteraceae 3
Platanthera hyperborea Northern Green Rein-orchid Orchidaceae 2
Dactylorhiza purpurella Northern Marsh-orkidé Orchidaceae 5
Dactylorhiza purpurella var. cambrensis Northern Marsh-orchid var. cambrensis Orchidaceae 5
Silene nutans Nottingham Catchfly Caryophyllaceae 2
Dactylorhiza fuchsii subsp. okellyi O'Kelly's Spotted-orchid Orchidaceae 2
Clematis vitalba Gammal mans skägg Ranunculaceae 2
Nerium oleander Oleander Apocynaceae 6
Scilla monophyllos Enbladig Scilla Asparagaceae 6
Ononis pusilla Ononis pusilla Fabaceae 3
Ophrys apulica Ophrys apulica Orchidaceae 7
Ophrys sphegodes subsp . araneola Ophrys araneola Orchidaceae 7
Ophrys sphegodes subsp . aveyronensis Ophrys aveyronensis Orchidaceae 7
Ophrys bertoloniiformis Ophrys bertoloniiformis Orchidaceae 1
Ophrys sphegodes subsp . kretensis Ophrys cretensis Orchidaceae 7
Ophrys dyris Ophrys dyris Orchidaceae 7
Ophrys sphegodes subsp . gortynia Ophrys gortynia Orchidaceae 7
Ophrys sphegodes subsp . mammosa Ophrys mammosa Orchidaceae 7
Ophrys melena Ophrys melena Orchidaceae 7
Ophrys parvimaculata Ophrys parvimaculata Orchidaceae 7
Ophrys promontorii Ophrys promontorii Orchidaceae 7
Ophrys regis-ferdinandii Ophrys regis-ferdinandii Orchidaceae 5
Ophrys sicula Ophrys sicula Orchidaceae 3
Ophrys x flavicans Ophrys x flavicans Orchidaceae 7
Impatiens capensis Orange balsam Balsaminaceae 5
Orchis sitiaca Orchis sitiaca Orchidaceae 5
Ornithogalum narbonense Ornithogalum narbonense Asparagaceae 2
Orobanche foetida Orobanche foetida Orobanchaceae 5
Senecio squalidus Oxford Ragwort Asteraceae 3
Primula elatior Oxlip Primulaceae 3
Paeonia broteroi Paeonia broteroi Paeoniaceae 5
Echium italicum Blek bugloss Boraginaceae 6
Onosma lucana Blek gyllene droppe Boraginaceae 2
Linaria repens Blek Toadflax Plantaginaceae 6
Narcissus papyraceus Paperwhite Narcissus Amaryllidaceae 2
Paronychia argentea Paronychia Caryophyllaceae 4
Pedicularis parryi Parrys Lousewort Orobanchaceae 5
Oenanthe lachenalii Persilja Vattendroppe Apiaceae 2
Tragopogon hybridus Betesbock Asteraceae 5
Sarcocornia perennis Flerårig glasurt Chenopodiaceae 1
Sonchus arvensis Flerårig såddistel Asteraceae 3
Hypericum punctatum Perforera johannesört Hypericaceae 3
Ophrys phryganae Phrygana Ophrys Orchidaceae 5
Conopodium majus Pignut Apiaceae 2
Matricaria discoidea Pineaple Mayweed Asteraceae 3
Anacamptis papilionaceae Pink Butterfly Orchid Orchidaceae 5
Orchis papilionacea Pink Butterfly Orchid Orchidaceae 5
Silene colorata Pink Catchfly Caryophyllaceae 4
Crepis rubra Pink Hawksbeard Asteraceae 5
Cypripedium acaule Pink Lady's Slipper Orchid Orchidaceae 4
Oxalis articulata Rosa Oxalis Oxalidaceae 4
Claytonia sibirica Pink Purslane Portulacaceae 5
Narcissus poeticus Poets Narcissus Amaryllidaceae 3
Polygala major Polygala major Polygalaceae 6
Hieracium portlandicum Portland Hawkweed Asteraceae 3
Limonium recurvum subsp. portlandicum Portland Sea Spurge Plumbaginaceae 5
Euphorbia portlandica Portland Spurge Euphorbiaceae 2
Erica lusitanica Portugisiska Heath Ericaceae 2
Drosophyllum lusitanicum Portugisisk Sundew Drosophyllaceae 3
Opuntia ficus-indica Fikonkaktus Cactaceae 3
Argemone polyanthemos Prickly Poppy Papaveraceae 2
Sonchus asper Prickly Sow-tistel Asteraceae 3
Primula vulgaris jordviva Primulaceae 3
Orchis provinicialis Provence orkidé Orchidaceae 3
Phacelia sericea Lila fransar Hydrophyllaceae 5
Lythrum salicaria Fackelblomster Lythraceae 5
Phlomis purpurea Lila Phlomis Lamiaceae 5
Lathrea clandestina Lila tandkräm Orobanchaceae 5
Ajuga pyramidalis Pyramidal Bugle Lamiaceae 5
Anacamptis pyramidalis Pyramidal orkidé Orchidaceae 5
Anacamptis pyramidalis var. albiflora Pyramidal orkidé - vit sort Orchidaceae 2
Rhodiola rhodantha Queen's Crown Crassulaceae 5
Gagea bohemica Radnor Lily Liliaceae 3
Silene flos-cuculi Trasig Robin Caryophyllaceae 5
Ophrys iricolor Rainbow Ophrys Orchidaceae 7
Allium ursinum Ramsons Amaryllidaceae 2
Anthemis rigida Rayless kamomill Asteraceae 3
Odontites vernus Röd Bartsia Orobanchaceae 5
Silene dioica Red Campion Caryophyllaceae 4
Trifolium pratense Röd klöver Fabaceae 4
Lamium purpureum Red Deadnettle Lamiaceae 5
Cephalanthera rubra Röd Helleborine Orchidaceae 5
Glaucium corniculatum Röd horn-vallmo Papaveraceae 4
Vicia benghalensis Red Tufted Vetch Fabaceae 4
Centranthus ruber

Röd valerian Valerianaceae 4
Gymnadenia rubra Röd vaniljorkidé Orchidaceae 4
Persicaria maculosa Rödbena Polygonaceae 5
Linaria reflexa Toadflax med reflexfrukt Plantaginaceae 3
Ononis repens Vila-harva Fabaceae 5
Rhododendron ponticum Rhododendron Ericaceae 5
Dactylorhiza elata Robust Marsh-orkidé Orchidaceae 5
Dactylorhiza elata var. brennensis Robust Marsh-orkidé var. brennensis Orchidaceae 5
Petromarula pinnata Rock sallad Campanulaceae 6
Tulipa saxatilis Rock Tulip Liliaceae 5
Gentianopsis thermalis Rocky Mountain Fringed Gentian Gentianaceae 6
Dactylorhiza romana Roman Orchid Orchidaceae 5
Romulea bulbocodium Romulea bulbocodium Iridaceae 5
Epilobium angustifolium Rosebay Willowherb Onagraceae 5
Ranunculus omiophyllus Rundbladig Crowfoot Ranunculaceae 2
Drosera rotundifolia Rundbladad solis Droseraceae 2
Pyrola rotundifolia Rundbladig vintergrön Pyrolaceae 2
Saxifraga tridactylites Rue-leaved Saxifrage Saxifragaceae 2
Cistus salviifolius Sage-leaved Cistus Cistaceae 2
Sanguisorba minor Sallad Burnet Rosaceae 4
Tragopogon porrifolius Haverrot Asteraceae 5
Ophrys tenthredinifera Sawfly Orchid Orchidaceae 5
Serratula tinctoria Sågvort Asteraceae 3
Anagallis arvensis Scarlet Pimpernel Primulaceae 4
Tripleurospermum inodorum Doftlös majsväxt Asteraceae 2
Scilla peruviana Scilla peruviana Asparagaceae 6
Calystegia soldanella Havsväxt Convolvulaceae 2
Silene uniflora Sea Campion Caryophyllaceae 2
Pancratium maritimum Havs påsklilja Amaryllidaceae 2
Eryngium maritimum Martorn Apiaceae 6
Tripleurospermum maritimum Sea Mayweed Asteraceae 2
Medicagos småbåtshamn Sea Medick Fabaceae 3
Lathyrus japonicus Sea Pea Fabaceae 5
Cakile maritima Havsraket Brassicaceae 2
Armeria pungens Sea Rose Plumbaginaceae 4
Spergularia media Sea Spurrey Caryophyllaceae 5
Matthiola sinuata Havsbestånd Brassicaceae 5
Crambe maritima Havskål Brassicaceae 2
Limonium vulgare Havslavendel Plumbaginaceae 5
Prunella vulgaris Självläka Lamiaceae 5
Serapias apulica Serapias apulica Orchidaceae 4
Serapias neglecta Serapias neglecta Orchidaceae 4
Serapias strictiflora Serapias strictiflora Orchidaceae 7
Jasione montana Sheepsbit Scabious Campanulaceae 6
Scandix pecten-veneris Shepherd's Needles Apiaceae 2
Geranium lucidum Lysande kranfågel Geraniaceae 5
Asclepias speciosa Showy Milkweed Apocynaceae 5
Lithodora fruticosa Buskig Gromwell Boraginaceae 6
Anagallis monelli Buskig Pimpernel Primulaceae 6
Platanthera dilatata var. leucostachys Sierra Rein-orkidé Orchidaceae 2
Silene rothmaleri Silene rothmaleri Caryophyllaceae 5
Malcolmia littorea Silver havsbestånd Brassicaceae 5
Potentilla anserina Gåsört Rosaceae 3
Hypericum pulchrum Smal johannesört Hypericaceae 3
Pseudorchis albida Liten vit orkidé Orchidaceae 2
Silene gallica Småblommig fångst Caryophyllaceae 4
Serapias parviflora Småblommiga Serapias Orchidaceae 4
Ophrys galilaea Småblommiga Yellow Bee Ophrys Orchidaceae 7
Lepidium heterophyllum Smiths Pepperwort Brassicaceae 2
Sonchus oleraceus Slät såddistel Asteraceae 3
Antirrhinum majus Lejongap Plantaginaceae 5
Achillea ptarmica Sneezewort Asteraceae 2
Gagea serotina Snowdon Lily Liliaceae 3
Galanthus nivalis Snödroppe Liliaceae 2
Yucca glauca Soapweed Yucca Asparagaceae 2
Ophrys fusca Sombre Bee Orchid Orchidaceae 7
Orchis olbiensis Sydeuropeisk tidig lila orkidé Orchidaceae 5
Dactylorhiza praetermissa Södra träsk-orkidé Orchidaceae 5
Hyacinthoides hispanica Spansk blåklocka Asparagaceae 6
Iris xifium Spanska Iris Iridaceae 6
Scolymus hispanicus Spansk Oyster Plant Asteraceae 1
Linaria amethystea Spansk Toadflax Plantaginaceae 5
Orchis pauciflora Glesblommig orkidé Orchidaceae 3
Mentha spicata Spear Mint Lamiaceae 5
Ophrys biscutella Glasögon Ophrys Orchidaceae 7
Myriophyllum spicatum Spiked Water Milfoil Haloragaceae 1
Tuberaria guttata Prickig Rockrose Cistaceae 3
Trollius laxus Spridande klotblomma Ranunculaceae 3
Gentiana verna Våren Gentian Gentianaceae 6
Scilla verna Spring Squill Asparagaceae 6
Ecballium elaterium Sprutande gurka Cucurbitaceae 2
Ornithogalum umbellatum Betlehemstjärnan Asparagaceae 2
Saxifraga stellaris Stjärnklart Saxifrage Saxifragaceae 2
Erodium lebelii Sticky Stork's-bill Geraniaceae 5
Urtica dioica Brännässla Urticaceae 1
Chenopodium vulvaria Stinkande gåsfot Chenopodiaceae 2
Helleborus foetidus Stinkande Hellebore Ranunculaceae 1
Arbutus unedo Strawberry Tree Ericaceae 4
Spiranthes aestivalis Summer Lady's Tresses Orchidaceae 2
Viola odorata Sweet Voilet Violaceae 5
Cephalanthera longifolia Svärdblad Helleborine Orchidaceae 2
Tanacetum vulgare Renfana Asteraceae 3
Vallisnaria spiralis Tejpgräs Hydrocharitaceae 1
Muscari comosum Tassle Hyacinth Asparagaceae 5
Dipsacus fullonum Teasel Dipsacaceae 6
Datura stramonium Thorn-apple Solanaceae 2
Matthiola tricuspidata Trehornat lager Brassicaceae 5
Acis trichophyllum Trebladig snöflinga Amaryllidaceae 2
Armeria maritima Sparsamhet (havsrosa) Plumbaginaceae 5
Serapias lingua Tongue Orchid Orchidaceae 5
Neotinea tridentata Tandad orkidé Orchidaceae 5
Potentilla erecta Tormentil Rosaceae 3
Adoxa moschatellina Townhall Clock Adoxaceae 2
Hypericum humifusum Efterföljande johannesört Hypericaceae 3
Potentilla anglica Trailing Tormentil Rosaceae 3
Traunsteinera globosa Traunsteinera globosa Orchidaceae 5
Erica arborea Tree Heath Ericaceae 2
Malva arborea Tree Mallow Malvaceae 5
Phlomis tuberosa Tuberous Phlomis Lamiaceae 5
Oenanthe fistulosa Rörformig vattendroppe Apiaceae 2
Vicia cracca Tufted Vetch Fabaceae 6
Ranunculus asiaticus Turban Buttercup Ranunculaceae 3
Viola biflora Tvåblommig violett Violaceae 3
Epipactis dunensis subsp. tynenensis Tyne Helleborine Orchidaceae 2
Sparganium emersum Oförgrenad bur-reed Sparganiaceae 1
Verbascum arcturus Verbascum arcturus Scrophulariaceae 3
Pedicularis verticillata Verticillate Lousewort Orobanchaceae 5
Vicia melanops Vicia melanops Fabaceae 7
Epipactis purpurata Violet Helleborine Orchidaceae 1
Epipactis purpurata var. rosea Violet Helleborine Orchidaceae 5
Limodorum abortivum Violet Limodore Orchidaceae 5
Echium vulgare Viper's Bugloss Boraginaceae 6
Erysimum cheiri Wallflower Brassicaceae 3
Ophrys trollii Wasp Orchid Orchidaceae 7
Geum rivale Vatten avens Rosaceae 4
Ranunculus fluitans Vatten Crowfoot Ranunculaceae 2
Scrophularia auriculata Vatten Figwort Scrophulariaceae 4
Myosotis scorpioides Vatten Glöm-mig-inte Boraginaceae 6
Lobelia dortmanna Vatten Lobelia Campanulaceae 5
Mentha aquatica Vatten mynta Lamiaceae 5
Persicaria hydropiper Vattenpeppar Polygonaceae 2
Callitriche stagnalis Vatten Starwort Callitrichaceae 2
Nasturtium officinale Vattenkrasse Brassicaceae 2
Verbascum sinuatum Wavyleaf Mullein Scrophulariaceae 3
Reseda luteola Svetsa Resedaceae 3
Meconopsis cambrica Walesisk vallmo Papaveraceae 3
Corallorhiza maculata f. intermedia Western Coralroot (brunstammad) Orchidaceae 1
Corallorhiza maculata f. immaculata Western Coralroot (gul, obefläckad) Orchidaceae 1
Corallorhiza mertensiana Western Coralroot Orchid Orchidaceae 1
Neottia cordata var. nephrophylla Västra hjärtbladiga Twayblade Orchidaceae 1
Aquilegia elegantula Västra röda Columbine Ranunculaceae 4
Penstemon whippleanus Whipples Penstemon Plantaginaceae 5
Platanthera dilatata White Bog Orchid Orchidaceae 2
Silene latifolia White Campion Caryophyllaceae 2
Lamium album White Deadnettle Lamiaceae 2
Cephalanthera damasonium Vit Helleborine Orchidaceae 2
Reseda alba Vit Mignonette Resedaceae 2
Ophrys candica Vit Ophrys Orchidaceae 5
Fumaria capreolata Vit ramping-fumitory Papaveraceae 2
Nymphaea alba Vit näckros Nymphaeaceae 2
Angelica sylvestris Wild Angelica Apiaceae 2
Brassica oleracea Vildkål Brassicaceae 3
Daucus carota Vild morot Apiaceae 2
Salvia verbenaca Wild Clary Lamiaceae 1
Allium ampeloprasum Vild purjolök Amaryllidaceae 5
Reseda lutea Wild Mignonette Resedaceae 2
Pastinaca sativa Vild Pastinak Apiaceae 3
Paeonia maskula Vild pion Paeoniaceae 5
Fragaria vesca Vilda jordgubbar Rosaceae 2
Thymus polytrichus Vild timjan Lamiaceae 5
Limonium sinuatum Bevingad havslavendel Plumbaginaceae 5
Eranthis hyemalis Vinterakonit Ranunculaceae 3
Anemone nemorosa Vitsippa Ranunculaceae 2
Geum urbanum Wood Avens Rosaceae 3
Vicia orobus Trä Bitter-vetch Fabaceae 5
Melampyrum nemerosum Träko-vete Orobanchaceae 3
Geranium sylvaticum Wood Crane's-bill Geraniaceae 5
Lilium philadelphicum Wood Lily Liliaceae 4
Teucrium scorodonia Wood Sage Lamiaceae 2
Ophrys scolopax Woodcock Orchid Orchidaceae 5
Ophrys scolopax subsp. apiformis Woodcock Orchid Orchidaceae 5
Lithophragma parviflorum Woodlandstar Saxifragaceae 2
Galium odoratum Myskmadra Rubiaceae 2
Oxalis acetosella Träsorrel Oxalidaceae 2
Viola arborescens Woody / Shrubby Violet Violaceae 6
Achillea millefolium Rölleka Asteraceae 2
Anemone palmata Gul anemone Ranunculaceae 3
Lamium galeobdolon Gul ärkeängel Lamiaceae 3
Asphodeline lutea Gul asfodell Xanthorrhoeaceae 3
Parentucellia viscosa Gul Bartsia Orobanchaceae 3
Campanula tyrsoides Gul klockblomma Campanulaceae 3
Ciota tinctoria Gul kamomill Asteraceae 3
Aquilegia flavescens Gul Columbine Ranunculaceae 3
Pseudofumaria lutea Gul Corydalis Papaveraceae 3
Iris pseudacorus Gul flagga Iris Iridaceae 3
Narcissus bulbocodium Gul påskpetto påsklilja Amaryllidaceae 3
Glaucium flavum Gul horned-vallmo Papaveraceae 3
Lysimachia vulgaris Videört Primulaceae 3
Lupinus luteus Gul lupin Fabaceae 3
Ophrys lutea Gula Ophrys Orchidaceae 3
Lysimachia nemorum Gul Pimpernel Primulaceae 3
Rhinathus minor Gul skaller Orobanchaceae 3
Astericus maritimus Gula havs daisy Asteraceae 3
Gagea peduncularis Gul stjärna av Betlehem Liliaceae 3
Nuphar lutea Gul näckros Nymphaeaceae 3
Trifoliummedium Sicksackklöver Fabaceae 5