Svampar Storbritannien Storbritannien, Europa: ID-svampar, paddelar identifiering vanliga namn

Artlista - Mångfald - Ekologi - Identifieringsguide - Ätbara svampar - Giftig svamp - Användning av svampar - Vetenskaplig Colus hirudinosus Parasoll - Macrolepiota procera Gul Stagshorn - Calocera viscosa Agaricus bisporus, basidia Fairy Inkcap - Coprinellus disseminatus Fly Agaric - Amanita muscaria Parafyser av Aleuria aurantia Kantarell - Cantharellus cibarius Tulostoma brumale Violet Webcap - Cortinarius violaceussvampidentifiering - Bildgallerier
  • Agaricaceae - Äkta svampar etc.
  • Amanitaceae - Amanita och allierade
  • Ascomycetes - Cup and Flask Fungi
  • Bolbitiaceae - Fältlock och allierade
  • Boletales - Boletes och allierade
  • Fäste och skorpsvampar
  • Cantharellales
  • Clavariaceae
  • Cortinariaceae - Webcaps
  • Dacrymycetaceae
  • Entolomataceae - Pinkgills och allierade
  • Gasteromycetes - Puffballs etc
  • Heterobasidiomycetes - Jelly Fungi
  • Hygrophoraceae - Waxcaps och Woodwaxes
  • Inocybaceae - Fibrecaps och allierade
  • Lyophyllaceae - Domecaps och allierade
  • Marasmiaceae - Fallskärmar och allierade
  • Mycenaceae - Motorhuvar och allierade
  • Pleurotaceae - Ostron och allierade
  • Pluteaceae
  • Psathyrellaceae - Brittlestems och allierade
  • Russulaceae - Mjölkkapsar och bröstfåglar
  • Strophariaceae - Slimcaps och allierade
  • Tricholomataceae - Riddare och allierade
  • Slemformar (inte riktigt svampar!)

Bilder, beskrivningar, taxonomisk historia, livsmiljö och distributionsinformation om mer än 700 svamparter finns tillgängliga via denna sorterbara indextabell ...

(Svampar som listas här tillhör - Klass Basidiomycota om inte markerat Asc = Ascomycota, Zyg = Zygomycota.)

A till Z av

Vetenskapliga namn

A till Z av

Vanliga namn

A till Z av

Mykologiska familjer

Färg (massa)

Sporer - ca.

Inonotus radiatus Alderfäste Hymenochaetaceae 02
Ciboria caucus Alder Cup Sclerotiniaceae (Asc) 01
Pholiota alnicola Alder Scalycap Strophariaceae 09
Exidia recisa Amber Jelly Auriculariaceae 01
Laccaria ametystina Ametistbedragare Hydnangiaceae 01
Mycena arcangeliana Angel's Bonnet Mycenaceae 01
Pleurocybella gröt Angel's Wings Marasmiaceae 01
Lentinellus cochleatus Anis Cockleshell Auriscalpiaceae 01
Clitocybe odora Anistratt Tricholomataceae 01
Clavulinopsis luteoalba Aprikosklubb Clavariaceae 01
Geastrum fornicatum Välvd Earthstar Geastraceae 10
Entoloma pleopodium Aromatisk Pinkgill Entolomataceae 05
Ganoderma applanatum Artist's Bracket Ganodermataceae 09
Tricholoma virgatum Ashen Knight Tricholomataceae 01
Parasola leiocephala Skallig bläcklucka Psathyrellaceae 12
Melanoleuca melaleuca Bald Knight Tricholomataceae 02
Astraeus hygrometricus Barometer Earthstar Diplocystidiaceae 10
Imleria badia Bay Bolete Boletaceae 07
Peziza badia Bay Cup Pezizaceae (Asc) 01
Polyporus durus Bay Polypore Polyporaceae 01
Geastrum pectinatum Beaked Earthstar Geastraceae 10
Amanita ovoidea Skäggig Amanita Amanitaceae 01
Agrocybe molesta Skäggig fältlock Strophariaceae 09
Lactarius pubescens Skäggig mjölkkåpa Russulaceae 02
Hericium erinaceus Skäggig tand Hericiaceae 01
Neobulgaria pura Bok Jellydisc Helotiaceae (Asc) 01
Trikolomskioder Bokriddare Tricholomataceae 01
Lactarius blennius Bokmjölkkåpa Russulaceae 02
Hypoxylon fragiforme Bok Woodwart Xylariaceae (Asc) 01
Xylaria carpophila Bokljusstearinljus Xylariaceae (Asc) 12
Russula nobilis Bokträssjuka Russulaceae 01
Fistulina hepatica Biffstek Svamp Fistulinaceae 05
Ganoderma pfeifferi Bivaxfäste Ganodermataceae 09
Clavulinopsis paraply Beige korall Clavariaceae 01
Inocybe sindonia Beige Fibrecap Inocybaceae 09
Laccaria bicolor Bicoloured Bedräger Hydnangiaceae 01
Entoloma bloxamii Big Blue Pinkgill Entolomataceae 05
Leccinum scabrum Björk Bolete Boletaceae 07
Tricholoma fulvum Birch Knight Tricholomataceae 01
Lenzites betulinus Björk Mazegill Polyporaceae 01
Lactarius tabidus Björk Mjölkkåpa Russulaceae 04
Piptoporus betulinus Björk Polypore Fomitopsidaceae 01
Cortinarius triumferar Björk Webcap Cortinariaceae 08
Russula grata Bitter mandel Brittlegilll Russulaceae 02
Caloboletus calopus Bitter bok Bolete Boletaceae 09
Tylopilus felleus Bitter Bolete Boletaceae 06
Postia stiptica Bitter fäste Fomitopsidaceae 01
Tricholoma acerbum Bitter Knight Tricholomataceae 01
Panellus stipticus Bitter Oysterling Mycenaceae 01
Hebeloma sinapizans Bitter gift Strophariaceae 09
Sarcodon scabrosus Bitter tand Bankeraceae 09
Bulgariska undersökare Black Bulgar Bulgariaceae (Asc) 12
Boletopsis perplexa Svart Falsebolete Bankeraceae 01
Morchella elata Black Morel Morchellaceae (Asc) 02
Phellodon niger Svart tand Bankeraceae 01
Mycena pelianthina Blackedge motorhuv Mycenaceae 01
Pluteus atromarginatus Blackedge Shield Pluteaceae 05
Cyanoboletus pulverulentus Blackening Bolete Boletaceae 07
Russula nigricans Blackening Brittlegill Russulaceae 01
Hygrocybe conica Blackening Waxcap Hygrophoraceae 01
Polyporus leptocephalus Blackfoot Polypore Polyporaceae 01
Disciotis venosa Bleach Cup Morchellaceae (Asc) 02
Cortinarius sanguineus Bloodred Webcap Cortinariaceae 08
Russula sanguinaria Bloody Brittlegill Russulaceae 02
Russula klorider Blue Band Brittlegill Russulaceae 02
Entoloma serrulatum Blue Edge Pinkgill Entolomataceae 05
Stropharia caerulea Blå rundhuvud Strophariaceae 11
Tricholoma columbetta Blue Spot Knight Tricholomataceae 01
Cortinarius collinitus Webbkåpa med blå bälte Cortinariaceae 08
Cyanosporus subcaesius Blåningsfäste Fomitopsidaceae 01
Psilocybe cyanescens Blueleg Brownie Strophariaceae 11
Amanita rubescens Blusher (The) Amanitaceae 01
Daedaleopsis confragosa Rodnande fäste Fomitopsidaceae 01
Leucocoprinus badhamii Blushing Dapperling Agaricaceae 01
Hygrocybe ovina Blushing Waxcap Hygrophoraceae 01
Agaricus sylvaticus Blushing Wood Mushroom Agaricaceae 10
Mitrula paludosa Bog Beacon Helotiaceae (Asc) 01
Galerina paludosa Bog Bell Strophariaceae 09
Spinellus fusiger Motorhuv mögel Mucoraceae (Zyg) 01
Tricholoma focale Booted Knight Tricholomataceae 01
Suillus bovinus Bovine Bolete Suillaceae 03
Pleurotus cornucopiae Branching Oyster Pleurotaceae 02
Hypholoma lateritium Brick Tuft Strophariaceae 11
Kretzschmaria deusta Skör Cinder Xylariaceae 12
Stereum rugosum Broadleaf Bleeding Crust Stereaceae 01
Boletus aereus Brons Bolete Boletaceae 07
Amanita regalis Brown Fly Agaric Amanitaceae 01
Panaeolina foenisecii Brown Mottlegill Bolbitiaceae 10
Paxillus involutus Brun Rollrim Paxillaceae 03
Cortinarius purpurascens Blåmärken Webcap Cortinariaceae 08
Armillaria gallica Bulbous Honey Fungus Physalacriaceae 01
Mycena hematopus Burgundydrop-motorhuv Mycenaceae 01
Tricholoma ustale Burnt Knight Tricholomataceae 01
Rhodocollybia butyracea Smörlock Marasmiaceae 02
Hygrocybe ceracea Butter Waxcap Hygrophoraceae 01
Amanita caesarea Caesars svamp Amanitaceae 01
Xylaria hypoxylon Candlesnuff svamp Xylariaceae (Asc) 12
Lepiota felina Cat Dapperling Agaricaceae 01
Geopora sumneriana Cedar Cup Pyrenomataceae (Asc) 01
Hygrocybe russocoriacea Cedarwood Waxcap Hygrophoraceae 01
Boletus edulis Cep eller Penny Bun Boletaceae 07
Cantharellus cibarius Kantarell Cantharellaceae 01
Russula cyanoxantha Kolbrännare Russulaceae 01
Laetiporus sulphureus Chicken of the Woods Polyporaceae 01
Clitocybe feoftalma Chicken Run Funnel Tricholomataceae 01
Pycnoporus cinnabarinus Cinnabar fäste Polyporaceae 01
Fuscoporia ferrea Kanel Porecrust Hymenochaetaceae 01
Cortinarius cinnamomeus Kanel Webcap Cortinariaceae 08
Clitocybe nebularis Molnig tratt Tricholomataceae 01
Ampulloclitocybe clavipes Klubbfot Hygrophoraceae 01
Mycena inclinata Clustered Bonnet Mycenaceae 01
Psathyrella multipedata Clustered Brittlestem Psathyrellaceae 12
Lyophyllum förstörs Clustered Domecap Lyophyllaceae 01
Gymnopus sammanflödar Clustered Toughshank Marasmiaceae 01
Tricholoma portentosum Coalman Tricholomataceae 01
Terana caerulea Koboltskorpa Phanerochaetaceae 01
Lactarius glyciosmus Kokosmjölkkåpa Russulaceae 02
Geastrum triplex Collared Earthstar Geastraceae 10
Marasmius rotula Krage fallskärm Marasmiaceae 01
Agaricus bisporus Kommersiell knappsvamp Agaricaceae 10
Crucibulum laeve Gemensamt fågelbo Agaricaceae 02
Mycena galericulata Gemensam motorhuv Mycenaceae 01
Melanoleuca polioleuca Vanlig kavalier Tricholomataceae 02
Scleroderma citrinum Gemensam jordboll Sclerodermataceae 10
Scutellinia scutellata Vanliga ögonfransar Pyronemataceae (Asc) 01
Agrocybe trampar Gemensam fältlock Strophariaceae 09
Clitocybe gibba Gemensam tratt Tricholomataceae 01
Mollisia cinerea Vanlig grå diskotek Dermateaceae (Asc) 01
Coprinopsis atramentaria Vanlig bläcklucka Psathyrellaceae 12
Dacrymyces stillatus Vanlig geléfläck Dacrymycetaceae 01
Lycoperdon perlatum Vanlig Puffball Agaricaceae 10
Gymnopilus penetrans Vanlig Rustgill Strophariaceae 08
Psathyrella piluliformis Vanlig stubbe Brittlestem Psathyrellaceae 12
Parasola conopilus Konisk Brittlestem Psathyrellaceae 12
Postia caesia Barrfäste för barrträd Fomitopsidaceae 01
Stropharia hornemannii Barrträd Roundhead Strophariaceae 11
Hypholoma capnoides Barrträd Tuft Strophariaceae 11
Baeospora myosura Conifercone Cap Marasmiaceae 01
Chroogomphus rutilus Kopparspik Gomphidiaceae 12
Nectria cinnabarina Korallfläck Nectriaceae (Asc) 12
Gyroporus cyanescens Blåklint Bolete Gyroporaceae 02
Russula xerampelina Crab Brittlegill Russulaceae 02
Colus pusillus Craypot Stinkhorn Phallaceae 07
Dermoloma cuneifolium Galen keps Tricholomataceae 01
Entoloma sericellum Cream Pinkgill Entolomataceae 05
Clavulina coralloides Crested Coral Clavulinaceae 01
Rubinoboletus rubinus Crimson Bolete Boletaceae 07
Hygrocybe punicea Crimson Waxcap Hygrophoraceae 01
Russula densifolia Trångt Brittlegill Russulaceae 01
Geastrum coronatum Kronad Earthstar Geastraceae 10
Exidia nucleata Crystal hjärna Auriculariaceae 01
Macrocystidia cucumis Gurka mössa Marasmiaceae 06
Lactarius camphoratus Curry mjölkkåpa Russulaceae 02
Geastrum floriforme Daisy Earthstar Geastraceae 10
Cortinarius bolaris Dappled Webcap Cortinariaceae 08
Cyclocybe erebia Mörk fältlock Strophariaceae 10
Armillaria ostoyae Dark Honey Fungus Physalacriaceae 01
Tricholoma atrosquammosum Dark Scaled Knight Tricholomataceae 01
Hygrocybe spadicea Date Waxcap Hygrophoraceae 01
Russula aurora Dawn Brittlegill Russulaceae 01
Xylaria polymorpha Dead Man's Fingers Xylariaceae (Asc) 12
Inocybe erubescens Dödlig fiberkåpa Inocybaceae 09
Cortinarius rubellus Dödlig webbkarta Cortinariaceae 08
Amanita phalloides Deathcap Amanitaceae 01
Laccaria laccata Bedragare Hydnangiaceae 01
Suillellus queletii Bedra Bolete Boletaceae 07
Tricholoma sejunctum Bedragande riddare Tricholomataceae 01
Pluteus cervinus Rådjursköld Pluteaceae 05
Amanita virosa Förstör ängel Amanitaceae 01
Rubroboletus satanas Djävulens Bolete Boletaceae 07
Clathrus archeri Devil's Fingers Phallaceae 07
Hydnellum peckii Djävulens tand Bankeraceae 09
Mutinus caninus Hundstinkhorn Phallaceae 02
Mycena aetites Drab-motorhuv Mycenaceae 01
Cordyceps capitata Trumstick Truffleclub Cordycipitaceae (Asc) 02
Polyporus squamosus Dryads sadel Polyporaceae 01
Psathyrella ammophila Dune Brittlestem Psathyrellaceae 12
Melanoleuca cinereifolia Dune Cavalier Tricholomataceae 02
Peziza ammophila Dune Cup Pezizaceae (Asc) 01
Hygrocybe conicoides Dune Waxcap Hygrophoraceae 01
Stropharia semiglobata Dung Roundhead Strophariaceae 11
Tylopilus porphyrosporus Dusky Bolete Boletaceae 11
Lycoperdon nigrescens Dusky Puffball Agaricaceae 10
Galerina pumila Dvärgklocka Strophariaceae 09
Geastrum schmidelii Dvärg Earthstar Geastraceae 10
Pisolithus arrhizus Dyeball Sclerodermataceae 09
Phaeolus schweinitzii Dyer's Mazegill Fomitopsidaceae 02
Auriscalpium vulgare Earpick svamp Auriscalpiaceae 01
Thelephora terrestris Earthfan Thelephoraceae 11
Cystoderma amianthinum Jordnära pulverlock Agaricaceae 02
Hygrocybe fornicata Jordnära vaxlucka Hygrophoraceae 01
Cortinarius hinnuleus Jordnära webbkarta Cortinariaceae 08
Panaeolus semiovatus Egghead Mottlegill Bolbitiaceae 12
Helvella elastica Elastisk sadel Helvellaceae (Asc) 01
Geastrum elegans Elegant Earthstar Geastraceae 10
Helvella lacunosa Elfin sadel Helvellaceae (Asc) 01
Hypsizygus ulmarius Elm Oyster Lyophyllaceae 01
Claviceps purpurea Ergot Clavicipitaceae (Asc) 02
Coprinellus disseminatus Fairy bläcklucka Psathyrellaceae 12
Marasmius oreades Fairy Ring Champignon Marasmiaceae 01
Hygrophoropsis aurantiaca Falsk kantarell Hygrophoropsidaceae 01
Amanita citrina Falsk Deathcap Amanitaceae 01
Gyromitra esculenta Falsk morel Morchellaceae (Asc) 02
Lactarius deterrimus Falsk saffran mjölkkåpa Russulaceae 04
Elaphomyces granulatus Falsk tryffel Elaphomycetaceae (Asc) 11
Helvella macropus Filt sadel Helvellaceae (Asc) 01
Entoloma griseocyaneum Filted Pinkgill Entolomataceae 05
Tubaria conspersa Filtad kvist Inocybaceae 09
Hygrocybe intermedia Fiberhaltigt vaxlock Hygrophoraceae 01
Cyathus olla Fältets fågelbo Agaricaceae 01
Lepista saeva Field Blewit Tricholomataceae 05
Agaricus campestris Fält svamp Agaricaceae 10
Lactarius pyrogalus Eldig mjölkkåpa Russulaceae 02
Coprinellus domesticus Firerug bläcklucka Psathyrellaceae 12
Lycoperdon mammiforme Flaky Puffball Agaricaceae 10
Pholiota flammans Flammande Scalycap Strophariaceae 09
Crepidotus applanatus Flat Oysterling Inocybaceae 03
Lactarius vellereus Fleecy mjölkkåpa Russulaceae 01
Lepista irina Flowery Blewit Tricholomataceae 02
Cyathus striatus Räfflad fågelbo Agaricaceae 01
Amanita muscaria Flugsvamp Amanitaceae 01
Clitocybe rivulosa Fool's Funnel Tricholomataceae 01
Cortinarius orellanus Fool's Webcap Cortinariaceae 08
Russula fragilis Bräcklig Brittlegill Russulaceae 01
Trametes suaveolens Doftande fäste Polyporaceae 01
Clitocybe fragrans Doftande tratt Tricholomataceae 01
Russula illota Fräknig Britlegill Russulaceae 02
Polyporus ciliatus Randig Polypore Polyporaceae 01
Clitocybe phyllophila Frosttratt Tricholomataceae 01
Cortinarius hemitrichus Frostig webbkarta Cortinariaceae 08
Russula queletii Fruktig Brittlegill Russulaceae 01
Galerina marginata Begravningsklocka Strophariaceae 09
Stropharia coronilla Garland Roundhead Strophariaceae 11
Russula fellea Geranium Brittlegill Russulaceae 02
Leccinum holopus Ghost Bolete Boletaceae 03
Clavariadelphus pistillaris Jätteklubb Gomphaceae 01
Leucopaxillus giganteus Jätte tratt Tricholomataceae 01
Meripilus giganteus Jätte Polypore Meripilaceae 01
Calvatia gigantea Jätte Puffball Agaricaceae 07
Russula aurea Förgylld Brittlegill Russulaceae 03
Tricholoma cingulatum Girdled Knight Tricholomataceae 01
Cortinarius trivialis Girdled Webcap Cortinariaceae 08
Coprinellus micaceus Glittrande bläcklucka Psathyrellaceae 12
Hymenochaete corrugata Limskorpa Hymenochaetaceae 01
Hygrocybe glutinipes Glutinös vaxlock Hygrophoraceae 01
Cortinarius camphoratus Getcheese Webcap Cortinariaceae 08
Pseudoklitocybe cyathiformis Bägare Tricholomataceae 01
Hygrocybe cantharellus Goblet Waxcap Hygrophoraceae 01
Hygrophorus chrysodon Guldflekad trävax Hygrophoraceae 01
Phaeolepiota aurea Golden Bootleg Agaricaceae 03
Cantharellus aurora Gyllene kantarell Cantharellaceae 01
Pholiota aurivella Golden Scalycap Strophariaceae 09
Clavulinopsis fusiformis Gyllene spindlar Clavariaceae 01
Hygrocybe klorofana Gyllene vaxlock Hygrophoraceae 01
Parasola auricoma Goldenhaired bläcklucka Psathyrellaceae 12
Pluteus romellii Goldleaf Shield Pluteaceae 05
Cortinarius praestans Goliat Webcap Cortinariaceae 08
Crepidotus epibryus Gräs Oysterling Inocybaceae 03
Lycoperdon lividum Gräsmarkpuffball Agaricaceae 10
Tarzetta catinus Större tandad kopp Pyronemataceae (Asc) 01
Russula aeruginea Green Brittlegill Russulaceae 02
Lepiota grangei Green Dapperling Agaricaceae 01
Chlorociboria aeruginascens Grön Elfcup Helotiaceae (Asc) 01
Russula virescens Grönknäckt Brittlegill Russulaceae 02
Clavulina cinerea Grå korall Clavulinaceae 01
Tricholoma terreum Grå riddare Tricholomataceae 01
Lactarius vietus Grå mjölkkåpa Russulaceae 02
Bovista plumbea Grå Puffball Agaricaceae 10
Amanita excelsa Grå prickig Amanita Amanitaceae 01
Phellodon melaleucus Grå tand Bankeraceae 01
Amanita porfyri Gråslöjd Amanita Amanitaceae 01
Amanita vaginata Grisette Amanitaceae 01
Mycena polygramma Räfflad motorhuv Mycenaceae 01
Melanoleuca grammopodia Grooved Cavalier Tricholomataceae 02
Laccaria fraterna Gumtree Bedragare Hydnangiaceae 01
Cortinarius caperatus Zigenare (The) Cortinariaceae 08
Trametes hirsuta Hårig fäste Polyporaceae 01
Stereum hirsutum Hårig gardinskorpa Stereaceae 01
Trichoglossum hirsutum Hårig jordtunga Geoglossaceae 09
Lanzia echinophila Håriga nötter Disco Rutstroemiaceae (Asc) 01
Clavulinopsis laeticolor Stilig klubb Clavariaceae 01
Otidea onotica Hare's Ear Pyronemataceae (Asc) 01
Coprinopsis lagopus Hare'sfoot Inkcap Psathyrellaceae 12
Tubaria dispersa Hawthorn Twiglet Inocybaceae 09
Leccinum pseudoscabrum Hazel Bolete Boletaceae 07
Skeletocutis nivea Hazel fäste Polyporaceae 01
Hypocreopsis rhododendri Hazel-handskar Hypocreaceae (Asc) 01
Hypoxylon fuscum Hazel Woodwart Xylariaceae (Asc) 01
Gliophorus laetus Heath Waxcap Hygrophoraceae 01
Grifola frondosa Hen of the Woods Meripilaceae 01
Hygrophorus hypothejus Herald of Winter Hygrophoraceae 01
Russula paludosa Hintapink Russulaceae 02
Suillus cavipes Ihåliga Bolete Suillaceae 03
Marasmius hudsonii Holly Fallskärm Marasmiaceae 01
Armillaria mellea Honungsvamp Physalacriaceae 01
Entoloma cetratum Honey Pinkgill Entolomataceae 05
Hygrocybe reidii Honungsvaxlock Hygrophoraceae 01
Fomes fomentarius Hovsvamp Polyporaceae 02
Craterellus cornucopioides Horn of Plenty Cantharellaceae 01
Agaricus arvensis Hästsvamp Agaricaceae 10
Gymnopus androsaceus Hästhår fallskärm Marasmiaceae 01
Russula caerulea Puckelrygg Brittlegill Russulaceae 02
Entoloma chalybaeum Indigo Pinkgill Entolomataceae 05
Agaricus moelleri Inky Mushroom Agaricaceae 10
Hemileccinum impolitum Jod Bolete Boletaceae 07
Mycena flavoalba Elfenben motorhuv Mycenaceae 01
Hygrophorus eburneus Elfenben trävax Hygrophoraceae 01
Omphalotus illudens Pumpalykta Marasmiaceae 01
Auricularia auricula-judae Jelly Ear Auriculariaceae 01
Phlebia tremellosa Jelly Rot Meruliaceae 01
Pseudohydnum gelatinosum Jelly Tooth Insertae sedis 01
Leotia lubrica Jellybaby Leotiaceae (Asc) 01
Amanita gemmata Jeweled Amanita Amanitaceae 01
Daldinia concentrica King Alfred's Cakes Xylariaceae (Asc) 12
Ganoderma lucidum Lackerad konsol Ganodermataceae 09
Suillus grevillei Lärk Bolete Suillaceae 03
Tremella foliacea Lövlig hjärna Tremellaceae 01
Bisporella citrina Citron Disco Helotiaceae (Asc) 01
Collybia tuberosa Linsskaft Tricholomataceae 01
Scleroderma areolatum Leopard Earthball Sclerodermataceae 10
Mycena pura Lila motorhuv Mycenaceae 01
Inocybe geophylla var. lilacina Lilac Fibrecap Inocybaceae 09
Panus conchatus Lilac Oysterling Polyporaceae 01
Entoloma porphyrophaeum Lila Pinkgill Entolomataceae 05
Pluteus leoninus Lejonsköld Pluteaceae 05
Hericium americanum Lion's Mane Hericiaceae 01
Lactarius hepaticus Levermjölkkap Russulaceae 02
Loreleia marchantiae Liverwort Navel Insertae sedis 01
Entoloma sinuatum Livid Pinkgill Entolomataceae 05
Trametes gibbosa Klumpig fäste Polyporaceae 01
Suillellus luridus Lurid Bolete Boletaceae 07
Suillellus luridus Lurid Bolete Boletaceae 07
Agaricus urinascens Makrosvamp Agaricaceae 10
Gymnopilus dilepis Magenta Rustgill Strophariaceae 08
Psilocybe semilanceata Magisk svamp Strophariaceae 11
Coprinopsis picacea Skata Bläcklucka Psathyrellaceae 12
Cortinarius uliginosus Marsh Webcap Cortinariaceae 08
Xerocomellus pruinatus Matt Bolete Boletaceae 07
Clavulinopsis corniculata Ängkorall Clavariaceae 01
Lycoperdon pratense Ängpuffball Agaricaceae 10
Cuphophyllus pratensis Ängens vaxlock Hygrophoraceae 01
Cortinarius caerulescens Mealy Bigfoot Webcap Cortinariaceae 08
Entoloma prunuloides Mealy Pinkgill Entolomataceae 05
Agaricus bohusii Medusa svamp Agaricaceae 10
Coprinus sterquilinus Midden bläcklucka Agaricaceae 12
Lactarius subdulcis Mild mjölkkåpa Russulaceae 04
Russula delica Milk White Brittlegill Russulaceae 01
Mycena galopus Mjölkningshuv Mycenaceae 01
Conocybe apala Milky conecap Bolbitiaceae 08
Clitopilus prunulus Miller (The) Entolomataceae 05
Agaricus comtulus Mini svamp Agaricaceae 10
Clavaria argillacea Moor Club Clavariaceae 01
Morchella esculenta Murkla Morchellaceae (Asc) 02
Lycoperdon utriforme Mosaic Puffball Agaricaceae 10
Leccinum variicolor Fläckig Bolete Boletaceae 03
Entoloma incanum Mousepee Pinkgill Entolomataceae 05
Poronia punctata Nagelsvamp Xylariaceae (Asc) 12
Byssomerulius corium Nettad skorpa Phanerochaetaceae 01
Psdeudoinonotus dryadeus Ekfäste Hymenochaetaceae 01
Hymenochaete rubiginosa Ek gardinskorpa Hymenochaetaceae 01
Daedalea quercina Ek Mazegill Fomitopsidaceae 01
Hygrophorus nemoreus Trävax i ek Hygrophoraceae 01
Lactarius quietus Oakbug Milkcap Russulaceae 04
Russula ochroleuca Ochre Brittlegill Russulaceae 02
Russula ionochlora Oljebricka Britlegill Russulaceae 02
Hygrocybe quieta Oljig vaxlucka Hygrophoraceae 01
Strobilomyces strobilaceus Old Man of the Woods Boletaceae 12
Microglossum olivaceum Olive Earthtongue Leotiaceae (Asc) 01
Sarcomyxa serotina Olive Oysterling Marasmiaceae 01
Leccinum versipelle Orange Björk Bolete Boletaceae 03
Mycena acicula Orange motorhuv Mycenaceae 01
Amanita crocea Orange Grisette Amanitaceae 01
Dacrymyces chrysospermus Orange geléfläck Dacrymycetaceae 01
Lactarius aurantiacus Orange mjölkkap Russulaceae 02
Leccinum aurantiacum Orange ek Bolete Boletaceae 03
Aleuria aurantia Apelsinskalssvamp Pyronemataceae (Asc) 01
Favolaschia calocera Orange porecap Mycenaceae 01
Hygrocybe aurantiosplendens Orange vaxlock Hygrophoraceae 01
Cortinarius slemhinna Orange webbkarta Cortinariaceae 08
Pleurotus ostreatus Ostron svamp Pleurotaceae 02
Tapinella panuoides Ostron Rollrim Tapinellaceae 09
Butyriboletus fechtneri Blek Bolete Boletaceae 07
Psathyrella candolleana Blek Brittlestem Psathyrellaceae 12
Lactarius pallidus Blek mjölkkåpa Russulaceae 03
Calocera pallidospathulata Blek Stagshorn Dacrymycetaceae 01
Amanita pantherina Panthercap Amanitaceae 01
Entoloma papillatum Papillate Pinkgill Entolomataceae 05
Pseudoboletus parasiticus Parasitiska Bolete Boletaceae 07
Macrolepiota procera Parasoll Agaricaceae 01
Gliophorus psittacinus Papegojavaxlock Hygrophoraceae 01
Agaricus bitorquis Trottoar svamp Agaricaceae 10
Nidularia deformis Ärtformad fågelbo Agaricaceae 01
Marasmius wynneae Pearly Fallskärm Marasmiaceae 01
Cortinarius alboviolaceus Pearly Webcap Cortinariaceae 08
Crepidotus mollis Peeling Oysterling Inocybaceae 03
Cortinarius flexipes Pelargonium Webcap Cortinariaceae 08
Myriostoma coliforme Pepparkruka Geastraceae 10
Chalciporus piperatus Peppery Bolete Boletaceae 07
Lactarius piperatus Peppery Milkcap Russulaceae 01
Stropharia pseudocyanea Peppery Roundhead Strophariaceae 11
Tuber melanosporum Perigord tryffel Tuberaceae (Asc) 02
Hygrocybe acutoconica Ihållande vaxlock Hygrophoraceae 01
Lycoperdon excipuliforme Pestle Puffball Agaricaceae 11
Panaeolus papilionaceus Underkjol Mottlegill Bolbitiaceae 12
Volvariella surrecta Piggyback Rosegill Pluteaceae 05
Entoloma nitidum Pine Pinkgill Entolomataceae 05
Cystoderma jasonis Pine Powdercap Agaricaceae 02
Rugosomyces carneus Rosa domecap Lyophyllaceae 01
Porpolomopsis calyptriformis Rosa vaxlock Hygrophoraceae 01
Typhula fistulosa Pipe Club Typhulaceae 01
Leucocoprinus birnbaumii Plant Pot Dapperling Agaricaceae 01
Parasola plicatilis Veckad bläcklucka Psathyrellaceae 12
Tricholomopsis rutilans Plommon och vaniljsås Tricholomataceae 01
Hebeloma crustuliniforme Poisonpie Strophariaceae 09
Cyclocybe cylindracea Poplar Fieldcap Strophariaceae 10
Oudemansiella mucida Svamp av porslin Marasmiaceae 01
Squamanita paradoxa Pulvercap Strangler Tricholomataceae 01
Russula parazurea Pulveraktig Brittlegill Russulaceae 02
Asterophora lycoperdoides Powdery Piggyback Lyophyllaceae 01
Russula sardonia Primrose Brittlegill Russulaceae 02
Agaricus augusti Prince (The) Agaricaceae 10
Tricholomopsis decora Katrinplommon och vaniljsås Tricholomataceae 01
Russula atropurpurea Lila Brittlegill Russulaceae 01
Ascocoryne sarkoid Lila geléskiva Helotiaceae (Asc) 01
Cortinarius mucifluoides Lila Strumpa Webcap Cortinariaceae 08
Trichaptum abietinum Purplepore-fäste Polyporaceae 01
Cortinarius armillatus Rödbandad webbkåpa Cortinariaceae 08
Clathrus ruber Röd bur Phallaceae 07
Xerocomellus chrysenteron Röd sprickbildning Bolete Boletaceae 07
Fomitopsis pinicola Rödbandsfäste Fomitopsidaceae 02
Leratiomyces ceres Redlead Roundhead Strophariaceae 11
Hydnellum scrobiculatum Ridged Tooth Bankeraceae 09
Armillaria tabescens Ringlös honungsvamp Physalacriaceae 01
Heterobasidion annosum Rotrot Bondarzewiaceae 02
Caloboletus radicans Rotar Bolete Boletaceae 07
Mycena megaspora Rooting Bonnet Mycenaceae 01
Hymenopellis radicata Rooting Shank Physalacriaceae 02
Ramaria botrytis Rosso Coral Gomphaceae 02
Mycena rosea Rosy Bonnet Mycenaceae 01
Russula rosea Rosy Brittlegill Russulaceae 02
Gomphidius roseus Rosy Spike Gomphidiaceae 11
Agaricus dulcidulus Rosy Wood Mushroom Agaricaceae 10
Crepidotus cesatii Roundspored Oysterling Inocybaceae 03
Butyriboletus regius Royal Bolete Boletaceae 07
Hortiboletus rubellus Ruby Bolete Boletaceae 07
Sarcoscypha coccinea Ruby Elfcup Sarcoscyphaceae (Asc) 01
Russula rutila Ruddy Brittlegill Russulaceae 02
Lactarius rufus Rufous mjölkkåpa Russulaceae 04
Gymnopus dryophilus Russet Toughshank Marasmiaceae 01
Leccinum crocipodium Saffran Bolete Boletaceae 03
Lactarius deliciosus Saffran Mjölkkåpa Russulaceae 04
Cortinarius croceus Saffran Webcap Cortinariaceae 08
Mycena crocata Saffrondrop-motorhuv Mycenaceae 01
Ramaria formosa Laxkorall Gomphaceae 03
Guepinia helvelloides Laxsallad Insertae sedis 01
Agaricus bernardii Salt svamp Agaricaceae 10
Phallus hadriani Sandstinkhorn Phallaceae 02
Battarrea phalloides Sandy Stiltball Agaricaceae 08
Scleroderma verrucosum Skalig jordboll Sclerodermataceae 10
Gymnopilus sapineus Skalig Rustgill Strophariaceae 08
Sarcodon squamosus Scaly Tooth Bankeraceae 09
Mycena adonis Scarlet Bonnet Mycenaceae 01
Cordyceps militaris Scarlet Catterpillarclub Cordycipitaceae (Asc) 02
Sarcoscypha austriaca Scarlet Elfcup Sarcoscyphaceae (Asc) 01
Hygrocybe coccinea Scarlet Waxcap Hygrophoraceae 01
Neoboletus luridiformis Scarletina Bolete Boletaceae 07
Laccaria proxima Scurfy Bedragare Hydnangiaceae 01
Tubaria furfuracea Scurfy Twiglet Inocybaceae 09
Xerocomellus porosporus Sepia Bolete Boletaceae 07
Cortinarius decipiens Sepia Webcap Cortinariaceae 08
Geastrum fimbriatum Sessile Earthstar Geastraceae 10
Inonotus hispidus Shaggy fäste Hymenochaetaceae 01
Coprinus comatus Shaggy bläcklucka Agaricaceae 12
Chlorophyllum rhacodes Shaggy Parasol Agaricaceae 01
Pholiota squarrosa Shaggy Scalycap Strophariaceae 09
Kuehneromyces mutabilis Mantlad Woodtuft Strophariaceae 08
Albatrellus ovinus Får Polypore Albatrellaceae 01
Lepiota clypeolaria Shield Dapperling Agaricaceae 01
Entoloma clypeatum Sköld Pinkgill Entolomataceae 05
Lactarius uvidus Shiner Russulaceae 02
Russula emetica Sicker Russulaceae 02
Asterophora parasitica Silky Piggyback Lyophyllaceae 01
Entoloma sericeum Silky Pinkgill Entolomataceae 05
Volvariella bombycina Silky Rosegill Pluteaceae 05
Russula gracillima Smal Brittlegilll Russulaceae 02
Typhula juncea Smal klubb Typhulaceae 01
Macrolepiota mastoidea Smal parasoll Agaricaceae 01
Leratiomyces squamosus Smal Roundhead Strophariaceae 11
Psathyrella laevissima Smal stubbe Brittlestem Psathyrellaceae 12
Gomphidius glutinosus Slimy Spike Gomphidiaceae 10
Gliophorus irrigatus Slimy Waxcap Hygrophoraceae 01
Suillus luteus Slippery Jack Suillaceae 03
Suillus placidus Halt vit bolete Suillaceae 03
Calocera hornhinna Litet Stagshorn Dacrymycetaceae 01
Bjerkandera adusta Rökig fäste Meruliaceae 01
Clavaria fumosa Rökiga spindlar Clavariaceae 01
Hypholoma marginatum Snakeskin Brownie Strophariaceae 11
Amanita ceciliae Snakeskin Grisette Amanitaceae 01
Mycena vitilis Knäppande motorhuv Mycenaceae 01
Coprinopsis nivea Snöig bläcklucka Psathyrellaceae 12
Cuphophyllus virgineus Snöig vaxlock Hygrophoraceae 01
Tricholoma saponaceum Soapy Knight Tricholomataceae 01
Amanita echinocephala Ensam Amanita Amanitaceae 01
Pluteus ephebeus Sooty Shield Pluteaceae 05
Lepista sordida Sordid Blewit Tricholomataceae 01
Ganoderma australe Södra fäste Ganodermataceae 09
Gymnopilus junonius Spektakulär Rustgill Strophariaceae 08
Gymnopus fusipes Spindelhank Marasmiaceae 01
Lycoperdon echinatum Spiny Puffball Agaricaceae 11
Hygrocybe splendidissima Fantastiskt vaxlock Hygrophoraceae 01
Schizophyllum kommun Split Gill Schizophyllaceae 01
Lactarius scrobiculatus Fläckig mjölkkåpa Russulaceae 02
Rhodocollybia maculata Fläckig Toughshank Marasmiaceae 02
Melanoleuca cognata Spring Cavalier Tricholomataceae 02
Agrocybe praecox Spring Fieldcap Strophariaceae 09
Calocybe gambosa St Georges svamp Tricholomataceae 01
Entoloma konferens Stjärna Pinkgill Entolomataceae 05
Aseroe rubra Sjöstjärnsvamp Phallaceae 07
Suillus viscidus Klibbig Bolete Suillaceae 03
Pholiota gummosa Sticky Scalycap Strophariaceae 09
Phallus impudicus Stinkhorn Phallaceae 02
Russula foetens Stinkande Brittlegill Russulaceae 02
Lepiota cristata Stinkande Dapperling Agaricaceae 01
Cortinarius torvus Strumpa webcap Cortinariaceae 08
Geastrum striatum Striated Earthstar Geastraceae 10
Volvopluteus gloiocephalus Stubb Rosegill Pluteaceae 05
Lycoperdon pyriforme Stubbe Puffball Agaricaceae 10
Boletus subtomentosus Mocka Bolete Boletaceae 07
Tricholoma sulphureum Sulphur Knight Tricholomataceae 01
Hypholoma fasciculare Svaveltuft Strophariaceae 11
Boletus reticulatus Sommar Bolete Boletaceae 07
Tuber aestivum Sommartryffel Tuberaceae (Asc) 02
Cortinarius semisanguineus Surprise Webcap Cortinariaceae 08
Hygrophorus hedrychii Söt trävax Hygrophoraceae 01
Rhytisma acerinum Sycamore Tarspot Rhytismataceae (Asc) 01
Rhodocybe gemina Tan Pinkgill Entolomataceae 05
Lepista flaccida Tawny Tratt Tricholomataceae 02
Amanita fulva Tawny Grisette Amanitaceae 01
Lactarius fulvissimus Tawny mjölkkåpa Russulaceae 04
Hydnum rufescens Terracotta igelkott Hydnaceae 01
Russula vesca Flörten Russulaceae 01
Hericium cirrhatum Tiered Tooth Hericiaceae 01
Lentinus tigrinus Tiger Sawgill Polyporaceae 01
Coltricia perennis Tiger's Eye Hymenochaetaceae 09
Otidea bufonia Toad's Ear Pyronemataceae (Asc) 01
Cuphophyllus colemannianus Rostad vaxlucka Hygrophoraceae 01
Gymnosporangium clavariiforme Eldens tungor Pucciniaceae 01
Basidioradulum radula Tandad skorpa Schizoporaceae 01
Tarzetta cupularis Tandad kopp Pyronemataceae (Asc) 01
Inocybe rimosa Sönderriven fiberkåpa Inocybaceae 09
Neolentinus lepideus Train Wrecker Polyporaceae 01
Auricularia mesenterica Tripe Fungus Auriculariaceae 01
Clitocybe geotropa Trooping Tratt Tricholomataceae 01
Cantharellus tubaeformis Trumpet kantarell Cantharellaceae 01
Polyporus tuberaster Tuberous Polypore Polyporaceae 01
Fuscoporia torulosa Tuftad fäste Hymenochaetaceae 01
Agaricus impudicus Tuftad träsvamp Agaricaceae 10
Galerina graminea Torvklocka Strophariaceae 09
Panaeolus fimicola Turf Mottlegill Bolbitiaceae 12
Trametes versicolor Turkeytail Polyporaceae 01
Chlorociboria aeruginosa Turkos Elfcup Helotiaceae (Asc) 01
Marasmiellus ramealis Kvist Fallskärm Marasmiaceae 01
Laccaria tortilis Twisted Deceiver Hydnangiaceae 01
Lactarius turpis Ful mjölkkåpa Russulaceae 04
Polyporus umbellatus Paraply Polypore Polyporaceae 01
Ramaria stricta Upprätt korall Gomphaceae 03
Tricholoma stans Upprätt riddare Tricholomataceae 01
Crepidotus variabilis Variabel Oysterling Inocybaceae 03
Cortinarius anomalus Variabel webbkarta Cortinariaceae 08
Suillus variegatus Varierad Bolete Suillaceae 03
Pleurotus dryinus Slöjd ostron Pleurotaceae 02
Hebeloma mesophaeum Slöjd gift Strophariaceae 09
Tapinella atrotomentosa Sammet Rollrim Tapinellaceae 09
Flammulina velutipes Sammetskaft Physalacriaceae 01
Pluteus umbrosus Sammetsköld Pluteaceae 05
Stropharia aeruginosa Verdigris Roundhead Strophariaceae 11
Hygrocybe miniata Vermillion Waxcap Hygrophoraceae 01
Clavaria zollingeri Violett korall Clavariaceae 01
Cortinarius violaceus Violett webbklapp Cortinariaceae 08
Amanita strobiliformis Warted Amanita Amanitaceae 01
Lactarius serifluus Vattnig mjölkkåpa Russulaceae 02
Melanoleuca verrucipes Warty Cavalier Tricholomataceae 02
Suillus granulatus Gråtande Bolete Suillaceae 03
Lacrymaria lacrymabunda Gråtande änka Psathyrellaceae 12
Exidia thuretiana Vit hjärna Auriculariaceae 01
Leucoagaricus leucothites White Dapperling Agaricaceae 01
Lyophyllum connatum Vit domecap Lyophyllaceae 01
Inocybe geophylla Vit fiberskydd Inocybaceae 09
Tricholoma-album Vit riddare Tricholomataceae 01
Helvella crispa Vit sadel Helvellaceae (Asc) 01
Clavaria fragilis Vita spindlar Clavariaceae 01
Tuber magnatum Vit tryffel Tuberaceae (Asc) 02
Leucocortinarius bulbiger Vit webbkamera Tricholomataceae 01
Megacollybia platyphylla Whitelaced Shank Tricholomataceae 01
Phellinus igniarius Willow fäste Hymenochaetaceae 01
Pluteus salicinus Willow Shield Pluteaceae 05
Stropharia rugosoannulata Vin Roundhead Strophariaceae 11
Polyporus brumalis Vinter Polypore Polyporaceae 01
Tulostoma brumale Vinterstalkboll Agaricaceae 06
Exidia glandulosa Häxasmör Auriculariaceae 01
Lepista nuda Wood Blewit Tricholomataceae 05
Buchwaldoboletus lignicola Wood Bolete Boletaceae 09
Sparassis crispa Träblomkål Sparassidaceae 01
Hydnum repandum Trä igelkott Hydnaceae 01
Agaricus sylvicola Träsvamp Agaricaceae 10
Entoloma rodopolium Trä Pinkgill Entolomataceae 05
Gymnopus peronatus Träullfot Marasmiaceae 01
Inocybe stellatospora Ullfibrer Inocybaceae 09
Lactarius torminosus Ulllig mjölkkåpa Russulaceae 02
Clavulina rugosa Rynkad klubb Clavulinaceae 01
Phlebia radiata Skrynklig skorpa Meruliaceae 01
Agrocybe rivulosa Rynkad fältlock Strophariaceae 09
Rhodotus palmatus Rynkad persika Physalacriaceae 05
Pluteus phlebophorus Rynkad sköld Pluteaceae 05
Lactarius repraesentaneus Gul skäggig mjölkkåpa Russulaceae 02
Tremella mesenterica Gul hjärna Tremellaceae 01
Phallus flerfärgad Gul brudslöja stinkhorn Phallaceae 02
Rhizopogon luteolus Gul falsk tryffel Rhizopogonaceae 02
Spathularia flavida Gul fläkt Cudoniaceae (Asc) 01
Cuphophyllus flavipes Gul fotlucka Hygrophoraceae 01
Bolbitius titubans Gul fältlock Bolbitiaceae 08
Tricholoma equestre Gul riddare Tricholomataceae 01
Pluteus chrysophaeu s Gul sköld Pluteaceae 05
Calocera viscosa Gul Stagshorn Dacrymycetaceae 01
Agaricus xanthodermus Gul Stainer Agaricaceae 10
Russula claroflava Gult träsk Brittlegill Russulaceae 03
Cortinarius delibutus Gul webbkamera Cortinariaceae 08
Lactarius chrysorrheus Yellowdrop mjölkkåpa Russulaceae 04
Lepiota magnispora Yellowfoot Dapperling Agaricaceae 01
Stereum subtomentosum Gulnande gardinskorpa Stereaceae 01
Tricholoma scalpturatum Gulande riddare Tricholomataceae 01
Mycena epipterygia Yellowleg Bonnet Mycenaceae 01
Abortiporus biennis Z - inget vanligt namn Meruliaceae 02
Agaricus devoniensis Z - inget vanligt namn Agaricaceae 10
Agaricus osecanus Z - inget vanligt namn Agaricaceae 10
Agaricus porphyrocephalus Z - inget vanligt namn Agaricaceae 10
Agaricus subperonatus Z - inget vanligt namn Agaricaceae 10
Albatrellus subrubescens Z - inget vanligt namn Albatrellaceae 01
Amanita battarrae Z - inget vanligt namn Amanitaceae 01
Amanita submembranacea Z - inget vanligt namn Amanitaceae 01
Armillaria borealis Z - Inget vanligt namn Physalacriaceae 01
Arrhenia rickenii Z - inget vanligt namn Tricholomataceae 01
Ascocoryne cylichnium Z - inget vanligt namn Gelatinodiscaceae (Asc) 01
Byssonectria fusispora Z - inget vanligt namn Pyronemataceae (Asc) 01
Byssonectria terrestris Z - inget vanligt namn Pyronemataceae (Asc) 01
Cantharellus amethysteus Z - inget vanligt namn Cantharellaceae 01
Cheilymenia fimicola Z - inget vanligt namn Pyrenomataceae (Asc) 01
Cheilymenia granulata Z - inget vanligt namn Pyrenomataceae (Asc) 01
Cheilymenia stercorea Z - inget vanligt namn Pyrenomataceae (Asc) 01
Chroogomphus fulmineus Z - inget vanligt namn Gomphidiaceae 12
Ciboria viridifusca Z - inget vanligt namn Sclerotiniaceae (Asc) 01
Clitocella popinalis Z - inget vanligt namn Entolomataceae 05
Conocybe pubescens Z - inget vanligt namn Bolbitiaceae 08
Conocybe tenera Z - inget vanligt namn Bolbitiaceae 08
Coprinellus heptemerus Z - inget vanligt namn Psathyrellaceae 12
Coprinellus impatiens Z - inget vanligt namn Psathyrellaceae 12
Coprinellus xanthothrix Z - inget vanligt namn Psathyrellaceae 12
Coprinopsis martinii Z - inget vanligt namn Psathyrellaceae 12
Coprinopsis stercorea Z - inget vanligt namn Psathyrellaceae 12
Coprinopsis xenobia Z - inget vanligt namn Psathyrellaceae 12
Cortinarius anthracinus Z - inget vanligt namn Cortinariaceae 08
Cortinarius saturninus Z - inget vanligt namn Cortinariaceae 08
Crepidotus calolepsis Z - inget vanligt namn Inocybaceae 03
Cystoderma simulatum Z - inget vanligt namn Agaricaceae 02
Cystolepiota pulverulenta Z - inget vanligt namn Agaricaceae 01
Daedaleopsis Tricolor Z - inget vanligt namn Fomitopsidaceae 01
Daldinia fissa Z - inget vanligt namn Xylariaceae (Asc) 12
Delicatula integrella Z - inget vanligt namn Tricholomataceae 01
Dichomitus campestris Z - inget vanligt namn Polyporaceae 02
Echinoderma echinaceum Z - inget vanligt namn Agaricaceae 02
Entoloma atromadidum Z - inget vanligt namn Entolomataceae 05
Entoloma caeruleum Z - inget vanligt namn Entolomataceae 05
Entoloma lampropus Z - inget vanligt namn Entolomataceae 05
Entoloma lucidum Z - inget vanligt namn Entolomataceae 05
Entoloma madidum Z - inget vanligt namn Entolomataceae 05
Entoloma mougeotii Z - inget vanligt namn Entolomataceae 05
Entoloma saepium Z - inget vanligt namn Entolomataceae 05
Entoloma vernum Z - inget vanligt namn Entolomataceae 05
Exidia plana Z - inget vanligt namn Auriculariaceae 01
Flammulaster muricatus Z - inget vanligt namn Inocybaceae 09
Flammulina elastica Z - inget vanligt namn Physalacriaceae 01
Fuscoporia torulosa Tuftad fäste Hymenochaetaceae 01
Galerina heimansii Z - inget vanligt namn Strophariaceae 09
Ganoderma carnosum Z - inget vanligt namn Ganodermataceae 09
Ganoderma resinaceum Z - inget vanligt namn Ganodermataceae 09
Geoglossum cookeanum Z - inget vanligt namn Geoglossaceae 09
Geopora arenicola Z - inget vanligt namn Pyrenomataceae (Asc) 01
Gymnopilus decipiens Z - inget vanligt namn Strophariaceae 08
Gymnopus ocior Z - inget vanligt namn Marasmiaceae 01
Helvella atra Z - inget vanligt namn Helvellaceae (Asc) 01
Hortiboletus engelii Z - inget vanligt namn Boletaceae 07
Hygrocybe helobia Z - inget vanligt namn Hygrophoraceae 01
Hygrophoropsis rufa Z - inget vanligt namn Hygrophoropsidaceae 01
Hygrophorus latitabundus Z - inget vanligt namn Hygrophoraceae 01
Inocybe pusio Z - inget vanligt namn Inocybaceae 09
Lactarius azonites Z - inget vanligt namn Russulaceae 02
Leccinum cyaneobasileucum Z - inget vanligt namn Boletaceae 03
Lepiota ignivolvata Z - inget vanligt namn Agaricaceae 01
Lepiota oreadiformis Z - inget vanligt namn Agaricaceae 01
Lepista multiformis Z - inget vanligt namn Tricholomataceae 05
Leucoagaricus kristallifer Z - inget vanligt namn Agaricaceae 01
Macrolepiota excoriata Z - inget vanligt namn Agaricaceae 01
Macrolepiota phaeodisca Z - inget vanligt namn Agaricaceae 01
Marasmius bulliardii Z - inget vanligt namn Marasmiaceae 01
Meottomyces dissimulans Z - inget vanligt namn Strophariaceae 10
Microglossum viride Z - inget vanligt namn Leotiaceae (Asc) 01
Mycena abramsii Z - inget vanligt namn Mycenaceae 01
Mycena flavescens Z - inget vanligt namn Mycenaceae 01
Naucoria scolecina Z - inget vanligt namn Strophariaceae 08
Omphalotus olearius Z - inget vanligt namn Marasmiaceae 01
Panus rudis Z - inget vanligt namn Polyporaceae 01
Paxillus obscurisporus Z - inget vanligt namn Paxillaceae 03
Paxillus olivellus Z - inget vanligt namn Paxillaceae 03
Peziza arvernensis Z - inget vanligt namn Pezizaceae (Asc) 01
Peziza micropus Z - inget vanligt namn Pezizaceae (Asc) 01
Peziza violacea Z - inget vanligt namn Pezizaceae (Asc) 01
Phallus rubicundus Z - inget vanligt namn Phallaceae 02
Phellinus populicola Z - inget vanligt namn Hymenochaetaceae 01
Pholiota adiposa Z - inget vanligt namn Strophariaceae 09
Pholiota lubrica Z - inget vanligt namn Strophariaceae 09
Pluteus aurantiorugosus Z - inget vanligt namn Pluteaceae 05
Pluteus podospileus Z - inget vanligt namn Pluteaceae 05
Postia placenta Z - inget vanligt namn Fomitopsidaceae 01
Psathyrella bipellis Z - inget vanligt namn Psathyrellaceae 12
Ramaria abietina Z - inget vanligt namn Gomphaceae 02
Ramaria flaccida Z - inget vanligt namn Gomphaceae 02
Ramaria flava Z - inget vanligt namn Gomphaceae 03
Ramariopsis subtilis Z - inget vanligt namn Clavariaceae 01
Russula farinipes Z - inget vanligt namn Russulaceae 01
Russula praetervisa Z - inget vanligt namn Russulaceae 02
Russula cuprea Z - inget vanligt namn Russulaceae 03
Scutellinia mirabilis Z - inget vanligt namn Pyronemataceae (Asc) 01
Scutellinia trechispora Z - inget vanligt namn Pyronemataceae (Asc) 01
Sparassis spathulata Z - inget vanligt namn Sparassidaceae 01
Steccherinum ochraceum Z - inget vanligt namn Meruliaceae 01
Stereum rameale Z - inget vanligt namn Stereaceae 01
Suillus collinitus Z - inget vanligt namn Suillaceae 03
Thelephora penicillata Z - inget vanligt namn Thelephoraceae 11
Trametes ochracea Z - inget vanligt namn Polyporaceae 01
Trametes pubescens Z - inget vanligt namn Polyporaceae 01
Tremella aurantia Z - inget vanligt namn Tremellaceae 01
Trichoderma viride Z - inget vanligt namn Hypocreaceae (Asc) 01
Tricholoma pardinum Z - inget vanligt namn Tricholomataceae 01
Xerocomellus cisalpinus Z - inget vanligt namn Boletaceae 07
Hydnellum concrescens Zoned Tooth Bankeraceae 09

Förstasidan...


Om du har hittat den här informationen till hjälp är vi säkra på att du också skulle hitta vår bok Fascinated by Fungi av Pat O'Reilly mycket användbar. Författarsignerade inbundna kopior till ett speciellt rabatterat pris finns här ...

Andra naturböcker från First Nature ...